Ať dopadnou jednání na Šumavě jakkoliv, je už delší dobu jasné, že týdenní pohodové prázdninové splouvání několika málo našich řek se dostává pro část vodáků do terminální fáze. Následující informace jsou určeny těm, co jako já poznali naše řeky bez půjčoven, na vodu berou s sebou i kytary, a ani nepřemýšlí o tom, že by po sobě před odjezdem neuklidili tábořiště. Pokud si budete chtít užít týdenní splutí čisté řeky s rozumným množstvím lidí, nabízí se Polsko. Nečekejte, prosím, kdovíjaká moudra, tajné tipy a prozrazení toho, co nikdo neví. Dlouho jsem přemýšlel i diskutoval o tom, zda některé řeky „odtajnit“ a dát na web. Dobré víno zraje pomalu, toto už dozrálo…. Jet na letní vodu do Polska má totiž mnohá úskalí, která podle mne omezí masivní nájezdy podobná těm na tržiště kousek za našimi hranicemi. Severozápadní Polsko je dobře dostupné a letních řek je tam několik. Jdeme na to!
Reklama
S plánováním jejich splutí obvykle začínám na www.kajaki.pl, a to připomenutím těch nejznámějších názvů řek (dole na úvodní stránce). Webové stránky půjčoven obvykle obsahují i stručné kilometráže, několik fotografií pro úvodní představu o charakteru řeky, tedy spíše rozesmátých klientů, ale na úvod proč ne? Mám rád i subjektivní hodnocení, tak následně zavítám i na osobní stránky www.wuja.republika.pl a zjistím, zda tam není fundovaný komentář k řece. To už mám řeku pomalu vybranou a pomocí vyhledávače lovím na webu co nejvíce fotek ze splutí těch, kteří se nestydí své různě kvalitní fotografie zveřejnit. Pěknými babami nalákám chlípné kamarády, písčitými břehy nevyléčitelné romantiky a pivem se sirupem snad ten zbytek.
Pro koho: pro ty, kteří chtějí prázdninově splouvat řeku, spát pod stanem a nemusí mít auto či autobus každý den za zádí. Také pro jejich mírně odolné děti, psy a kamarády.
Vzdálenost: počítejte s celým dnem nebo nocí na cestu autem tam a dalším na cestu zpět. Vlakem jsem to nezkusil. Šoférům upřímně doporučuji minimalizovat cestu vlastním Polskem. Optimální příjezd je po dálnici přes Německo po dálnici okolo Berlína a na Štětín. Potom je to už kousek. Pokud pojedete Polskem, počítejte s průměrnou rychlostí max. 50 km za hodinu, tedy 500 km za deset hodin svižné jízdy včetně drobných přestávek. Přes Německo je to prostě dvakrát rychlejší. Nevěříte? Věřte!
Doprava: poslední dobou jsme se vešli do osobních aut. V autoatlase či mapě značená silnice nižší třídy bývá často ve skutečnosti nezpevněná písčitá či dlážděná cesta lesem. Pokud budete chtít převážet auta, počítejte s občasným blouděním a s jízdou terénem. Chce to jezdit s rozumem a neurvat hned vanu. Díry a kořeny jsou na cestách fakt nekompromisní. Stejně jako na vodě doporučuji i za volantem jízdu ve skupině, už kvůli zapadnutí do písku a drobným defektům. Je lepší držet se cest, kde jsou viditelné stopy od aut, nejlépe osobních. Po návratu z vody doporučuji vyměnit vzduchový filtr.
Zásobování: velmi dobré. Obchod se řekne polsky „Sklep“ a koupíte tam všechno. U řeky bývají šipky na lávkách, nedají se přehlédnout. Pitná voda je k dostání i v obchodech v pětilitrovém balení, co se dobře nese, je i levná. Mléko, jogurty, pečivo, pytlíkačky, klobásy na grilovačku, kafe, prostě cokoliv. Každý Sklep má i velké lednice a v nich chlazené nápoje, nejčastěji v plechovkách. Netahejte toho z domova moc, stejně to zteplá… Ceny velmi lidové a místní rádi poradí, co je nej. Jistota je Zubr, Lech, pro fajnšmekry Bosman, ochucené pro dámy Redds, zajímavé Ginger… Točené pivo je méně obvyklé, většinou do kelímků, chtějte „dužne bečkove so sokom“ a šoupnou vám tam i sirup a brčko. To ať máte doma co vyprávět. Abstinenti si jistě vyberou z množství džusů a limonád neuvěřitelného složení i barev. Dobře bude nakonec všem.
Charakter řek: prakticky na každé řece je jedno nebo spíše více jezer. Všechna jsou na převržení až moc hluboká. Vítr je častý a vlny mohou být vysoké. Lipno, Orlík apod. Pokud je bezvětří, je to romantika, klídek, zívačka. Pokud ale zafouká a jdou šikmé vlny z boku, svírá se řiť i otrlým zadákům. Asi největší potencionální riziko při splouvání polských řek. Řeky opouštějí jezera úzkými průplavy v rákosí. Někdy bývá docela honička výjezd najít, občas bývají poblíž různé, většinou bílé, znaky na tyčích. Občas. Bez podrobné mapy a kilometráže bych polskou řeku nejel ani náhodou. Vodáctví je v Polsku populární sport a nabídka služeb okolo vody je podobná té naší. Na tábořištích jsem zažil kromě naprosté samoty i bandu s polní kuchyní a řevem či večer slouženou mši kousek za stany, ale vše šumění borovic nad hlavou a odraz oblak na hladině rozpustily v jednu velkou pohodu a chuť se tam zase vrátit.
Na řece
Tábořiště: jednoznačně doporučuji využívat. Poplatky nebývají vysoké, se správci se dá dohodnout nákup a voda, vlastně cokoliv. Výhoda oproti našim kempům je v množství různých přístřešků, laviček, někdy i mol a skokánků do vody. S trochou kliky najdete i krytá ohniště apod. Bacha na táboření nadivoko. V těch neuvěřitelných a rozsáhlých lesích na obou březích řek jsou velmi hákliví na lesní požáry a nelze se jim divit. Lesáci objíždějí provařená místa a vybírají a vybírají…Ne všechna tábořiště vyznačená v průvodcích jsou platná, nechávejte si proto raději časovou rezervu.
POZOR - UWAGA! aneb Rozdíly proti naším řekám: jako klíčový rozdíl pro všechny, kteří uvažují o případném splutí polských řek v uvedené oblasti, vidím jednoznačně dostupnost Rychlé zdravotnické služby. V uvedené oblasti Polska řeky protékají většinou bývalými nebo i současnými vojenskými prostory opravdu s námi nesrovnatelné rozlohy. Zároveň je celé uvažované území poměrně řídce osídlené, hustě zalesněné a přístupové cesty nebo jen pouhá místa vysednutí na pevný břeh nejsou rozhodně tak častá jako v naší zemi. Nemám zkušenost s GPS, ani ji s sebou nevozíme, ale jsem přesvědčen, že v případě vážného úrazu (sekera v noze, infarkt, otevřená zlomenina apod.) může být doba do příjezdu RZS v řádu hodin! Většina splouvaných úseků řek vede opravdu mimo civilizaci a jen doplutí k nějakému mostu u lesní cesty, co je na mapě, může být fatálně dlouhé. Prosím opravdu vážně všechny zájemce, aby toto vše zvážili při jejich plánování a balení lékárniček. K čemu vám budou podrobné souřadnice GPS, když je nebudete umět správně tlumočit dispečinku RZS? Jak k vám dorazí „rychlá“, když např. dva kilometry nevylezete pro močály a rákosí na pevný břeh? Už z map lze potvrdit, že se jedná o opravdu odlišný terén oproti Vltavě, Moravě, Lužnici či Sázavě, v tom dobrém, ale může být, že i v tom osudném… Pokud uvažujete vyrazit i s dětmi, vážně doporučuji nejprve vyrazit na vybranou řeku jen dospělí a na zkušenou. Alespoň na jednu řeku. Potom už budete sami vědět, že zrovna v této oblasti opravdu nežertuji!
S dětmi
Průvodci: některé vodácké mapy (a moc pěkně udělané) koupíte už i u nás. Ostatní si objednávám přímo u konkrétních vydavatelství a po domluvě e-majlem posílám zlotky v obálce a ještě se mi nestalo, že by mi něco nedorazilo. Na webu je toho dost ke stažení, ale mapa je mapa.
Různé: nechci se rozepisovat o všech možných variantách pro všechny cílové skupiny. Jezdím na vlastní deblovce či měchuřinách, s kamarády nebo dětmi. Buď máme všechno na týden v lodích nebo to nějak kombinujeme. Domluvit jde v Polsku cokoliv. Parkování aut na oploceném pozemku, převozy bagáže nebo jen šoférů, přivezení nákupu, odvoz do nemocnice. Cena za kilometr dopravy se pohybuje okolo dvou zlotek, parkování řešíme dle domluvy většinou českými výrobky. Mobily tam mají signál skoro všude a zbytek je na lidech. A už nechám toho žvanění a v příště vás seznámím s Pilawou.
Honza Pokorný