Diskuse nad článkem |
Re: Hmm, Martin, 3/26/2010 1:14:18 AMSifon má podvodní část, ale každý klasický sifon někde ústí nad hladinu. Na jedné straně se ponoříš, sifon proplaveš a na druhé straně vyplaveš na hladinu. Reply
|
Re: Na Steyeru, Tom, 8/18/2008 6:31:12 PMNemohl bych, prosím, to video vidět? Tom Reply
|
Sifon na Soče, Tom, 8/18/2008 6:28:25 PMVloni jsem "Český sifon" minul, přesto že jsem chtěl o něm vědět více. Letos jsem v blízkosti zatím nevěda lovil kamaráda. Přeci jen je to divný pocit, projíždět tudy a nevědět přesně, kde se tak rizikové místo nachází. Především v létě bývá stav vody většinou takový, že nebezpečí nehrozí. Stačí ale trochu deště a ... Již je také označena skála ne příliš povedeným červeným nápisem "FLIP" Pokud by někdo chtěl fotky toho místa, pošlu. Ahoj Tom Reply
|
Re: podle mistnich, Hanka, 12/22/2004 7:48:09 AMAhoj, po dlouhých měsících jsem se odhodlala najít jakoukoliv zmínku o tom, co se stalo na Soči 14.7.2004. Ten člověk, který se tam utopil, byl můj tatínek. Dovoluji si se vážně ohradit nad tím, že byli v "náladě". Můj tatínek byl téměř abstinent a na raft by rozhodně pod parou nsšel, stejně jako by v takovém stavu se nepotápěl, neplaval, nelezl....
Nijak se samozřejmě nezlobím, ono se toho poví hodně.
Zamakal dost. Ovšem nestačilo to.
Tah je v ono místě tak silný, že ho nemohli vyprostit ani vrtulníkem.
Není to jednoduché. Nezlobím se. Jen to člověka zamrzí.
Hanka Reply
|
Na Steyeru, mirek, 9/9/2004 2:16:35 PMJeden kamarad ziskal nehezkou zkusenost na Steyeru v Rakousku. Nejzajimavejsi na tom je, ze je to cele na videu videt. On je absolutni vodacky amater ale jinak dobry plavec-vodni polista. Prevrhli se pred kamenem jim zvany "autobus" - ohromny balvan tvaru kvadru o rozmerech cca 5x4x2m. Na tom videu je videt, jak proud stocil palavu o 90°, jeho(drzel se lodi) to primacklo na sutr a vyrvalo mu to lod z ruky (kamera sledovala hacka) - zmizel a objevil se az po cca 20 metrech nad hladinou, v rohu zaberu kamery(nikdo si niceho nevsiml), je videt, ze ho zachytila osadka okolo jedouci lode a odtahla na breh. Rikal, ze mu to rozedralo neopren a potrhalo bundu ale proud vody ho vyrval z pod kamene. Nicmene vydesenej byl i po mesici co mi to ukazoval. Reply
|
Co je to SIFON, yenik, 8/12/2004 1:52:55 PMNakreslil jsem OBRAZEK:
http://www.pvfree.net/image/sifon.jpg
Je na nem nakreslen sifon na rece a sifon, jak jej zname z domacnosti. V principu jde o dve podobne veci, ale deje se tam neco trosku jinak.
Odpadovy sifon ma delat tohle:
- oddelit pachnoucí vzduch nad hladinou vpravo za sifonem od nepachnouciho vzduchu vlevo pred sifonem (aby v koupelne nepachnul vzduch z kanalizace) tak, aby byl umoznen prutok odpadove vody zleva doprava a aby to bylo technicky co nejjednodussi. Technik se zamyslel a vymyslel zahnutou trubku (sifon).
- zadrzet male predmety tezsi nez voda, ktere se nechtene dostaly do odtekajici vody a mohly by odpadovou trubku vpravo od sifonu nekde ucpat. Proto je spodni koleno vybaveno sroubovacím vickem, ktere lze odejmout a nahromadene predmety (sponky, zvykacky atd.) jednou za cas ze sifonu vyndat.
Oproti tomu sifon na rece nema evidentne zadny duvod sve existence. Vznikne prirodnimi silami nebo s mirnym prispevkem lidske cinnosti. V ruznych variacich se s nim muzete setkat v krasovych oblastech (chemicke slozeni vody a podlozi, prirozene dutiny v podlozi), muze vzniknout pod padlym stromem s vetvemi i bez nich (napriklad v Litovelskem pomoravi- tomu se ale asi nerika sifon, je to proste padly strom). Pozor take na starsi jezy (jeden takovy byl na Morave nekde pod Hanusovicemi, ale take na Vltave pobliz Borsova). Nebezpecne jsou nahony s pootevrenymi vraty. U takovych prekazek s oblibou zacatecnici pristavaji bokem k proudu neveda, jake nebezpeci podstupuji (zvrhnuti bocnim proudem a podteceni pod prekazku).
Vsechna tahle mista maji obvykle spolecny znak. Vvoda tahne predevsim spodem a na hladine to nebezpecne nevypada. Voda na hladine muze klidne vypadat jako stojici. Pokud tam ale plave vodak, jeho telo pod hladinou se nachazi v proudnici a je zadelano na problem.
Nebezpeci spociva v tom, ze neco (lod, plavajici vodak nebo typicky oboji v poloze hlavou dolu), co je zpocatku unaseno treba i lehkym proudem, je velmi snadno "uneseno" pod prekazku kde se "zasekne" a odkud se na hladinu pro nadech dostava velmi nesnadno. At uz je to strom s vetvemi nebo bez nich, plochy podepreny kamen, podemlety breh nebo hromada naplavenin. Pokud se tedy jedna o krasovy sifon, je onen nestastnik neomylne proti jeho vuli unasen k mistu, kudy voda odteka dal. Od mista nechteneho zanoreni to v pripade sifonu muze byt i nekolik metru daleko. Odtokovy otvor vsak nutne nemusi byt dostatecne velky k tomu, aby unaseny predmet prosel skrz (sito u nahonu mlyna/elektrarny, prostor pod pootevrenym stavidlem nahonu). Z tohoto mista se proti proudu nebo tlaku pritekajici vody lze prosadit jen velmi obtizne. Voda je nestlacitelna a proste neuhne a neuhne a neuhne a tlaci a tlaci a tlaci...
Nemusi jit ani o sifon, staci i ten podemlety breh. Hydrodynamicky tlak vody, ktery v dutine smeruje vice kolmo na "podvodni" breh nez podel nej, dokaze nestastnika s vestou i bez ni pritisknout obrovskou silou. A sama bohuzel nepusti. Treba na Hornadu je v letnim obdobi za nizsiho stavu i z turisticke lavky videt nekolik mist, kde dutina takto podemleteho brehu ma bocni rozmer i nekolik metru.
Tak. Uz vite, co je to sifon?
________________________________________________________________ ____
Na zaver dodam, ze na podobne prekazce (strom a naplaveniny na slovenske Bele) skoncil jeden muj kamarad. Nebyl to "ten pravy zkuseny" vodak, byl tam se zkusenejsimi kamarady. Nebyl jsem u toho. Nejspis podcenil cas, kdy se vcas vyhnout problematickemu mistu nebo to problematicke misto proste nerozpoznal.
Tak se mejte a vy ostatni to zhodnotte vzdy vcas. Stoji to za to. Reply
|
podle mistnich, matej, 8/11/2004 1:56:32 PMByl jsem tam na kajaku 17.07. videl jsem misto kde se zvrhli, i kde se utopil. Guide z raftu co jel kolem, ukazoval co se kde stalo a povidal neco o tom, ze chlapci byli v nalade. Kazdopadne sutrak pod ktery ho to vmacklo (pry zepredu) je velky jako prase a kdyz chudak plavacek vcas nezamaka, tak ma vazny problem ikdyby byl strizlivy (stejne jako u vetsiny dalsich kamenu v koryte Soce). Reply
|
Sifon a podemlete skaly, Erik, 8/9/2004 7:40:37 PMNa Soci je sifonu a podemletejch skal jak dobrejch, jednou takhle jedeme a delame blbosti (nekteri) a tu hledim, kamarad chce spletovat o sutr, ktery vubec nevypada dobre. Chytre pod nim odklada padlo a pak trosku zmaten pochvili eskymuje, jako co se to deje, proc si ho to tam podrzelo a kde ma padlo. Mile padlo je priplesknute pod sutrem a svete div se, pod vodou je skrze sutr dira. Nic moc velkej proud a tak padlo dolujeme ven. Skalek pod ktery, kdyz clovek naplave, tak vyplave ven jen obtizne je na Soci spousta. Ta reka se meni porad. Dobre si pamatuju, jak vypadalo nastupni misto na spodni usek do Kobaridu. Jednou do horni casti spadla kamena lavina (po povodnich), pak upadl ten velkej sutr co u nej byla takova slusna sluchta a vedle nej je ted vlevo sifon (alespon loni to tak bylo, ted uz to muze byt zase vsecko jinak ;-) Reply
|
Nic nového jsem tam neviděl, Zbyněk, 8/9/2004 9:27:26 AMLetos jsem byl na Soči 25.7. za průtoku (pouhých) 15 kubíků. Neviděl jsem tam nic nového. Kdo to tam zná, nemusí se obávat, že ho tam čeká nějaké nové obtížné místo, které tam dříve nebylo (něco jako kdyby se na Hamerském potoce objevila 5. kaskáda).
Další text bude asi kontroverzní, ale proto ho píšu a jsem zvědavý na případné reakce.
Jsem jen průměrný kajakář, na Jizeře přenáším ostrov Hrůzy, je tam přece vpravo sifón. Na Soču se snažím jezdit každý rok a z uvedného úseku Srpenice-Trnovo mám zvláštní respekt: považuji ho za sice za vodácky celkem jednoduchý (riziko zvrhnutí je podle mne menší než třeba na Salze) - ale za dosti nebezpečný (ve chvíli, kdy se zvrhnete). Do stejné kategorie "ne moc těžká ale dosti nebezpečná" řadím třeba i Belou: když na ní nejsou spadlé stromy, je to pohodová jízda, ale když se ve velké rychlosti za zatáčkou objeví nový strom přes řeku, může jít o život.
Zpátky k Soči. Co se stane, když se zvrhnete pár metrů před jedním z těch obrovských balvanů, širokých 5 i více metrů, lze říci "před zdí"? Žádný sifón vidět není, hladina je celkem klidná před balvanem i za ním, ale kdo ví, jak se tam voda chová, jaký je tlak přitékající vody, kam to člověka táhne? Myslím, že to tělo drží přimáčklé k balvanu a pokud to někam táhne, tak spíše dolů (i když by tam sifónová štěrbina/díra nebyla a voda dole balvan obtékala). Nemáte někdo tenhle zážitek?
Takže, můj názor je, že i když by se nejednalo o klasický sifón, je takovéto zvrhnutí stejně nebezpečné. Možná mám zbytečný repekt před těmito překážkami v řečišti (vymluvte mi to!!), ale když se mne někdo ptá na uvedený úsek Soči, hovořím právě o tomto aspektu. I kvůli tomu, že na řekách, které se obvykle sjíždějí před tím, než se poprvé vydáte na Soču, tohle těžko uvidíte.
Soča je jiný zážitek.
Na Soče se bojím toh
Reply
|
Re: Hmm, Joe, 8/2/2004 9:00:54 AMTak jsem tě zkritizoval za neexaktní vyjadřování a vzápětí ho předvedl sám...
Sifon má "strop" POD HLADINOU. (Pojem strop je snad zřejmý, definovat jej by bylo příliš zdlouhavé).
V opačném případě se jedná o jeskyni (např. Punkva), okno (např. Lammer) nebo most;-) Reply
|
Re: Hmm, meny, 8/1/2004 6:13:54 PMGooooood. Reply
|
Re: Hmm, Joe, 7/30/2004 10:43:43 AMČeštinu už jsme tu měli, tak ještě fyzika bude;-) Co to znamená, že se voda hromadí u dna? Jako že se tam stlačí? A zároveň ohřeje, že pak vyvře? No a to že voda sifonem někde "mizí" už radši ani nekomentuji;-))) Myslíš to dobře, ale kdybych nevěděl, co tyto jevy znamenají, asi bych to z tvého výkladu nepochopil:-/ Zkusím to posat rozvláčněji, (též ne zcela přesně, doufám, že se najde ještě jeden šťoura):
Sifon je útvar, který má "strop", tedy například podlouhlý kámen opřený o dno a skálu která tvoří břeh (velmi časté, např. Kamenice), také ale může vzniknout podepřením kamene (např. Škvíra na Čerťákách). Past na stejném principu může vzniknout i vzpříčením silného kmene nebo lodě o kameny v proudu. Zrádné je, že tudy voda protéká, ale třeba neprojede loď nebo neproplave člověk. No a pokud se tam zasekneš ty nebo špička tvé lodě v pozici, kdy máš hlavu pod vodou, mají kamarádi pár minut na to, aby tě odtam vytáhli což je ne vždy možné. (Když odtam nevylezeš sám, zpravidla těžko tam někdo jen tak přijde a odnese tě...)
Karfiol (vývar, bublák) je útvar, který vznikne když někudy rychle přitéká voda (třeba i sifonem - tunýlkem v krasové oblasti) a nemůže rychle odtékat proudem dolů. Tak odtéká nahoru, třeba kolmo k hladině. Malinké karfioly můžeš pozorovat i ve vracácích kdejaké říčky, ty tě sotva pohoupou. Nasimulovat si jej můžeš v té vaně: pustíš sprchu, strčíš ji pod vodu a namíříš nad hladinu, tak, aby nestříkala, ale účinek vody byl na hladině pozorovatelný. Voda přitéká rychle, nemá kam rychle dotékat... Reply
|
Re: Hmm, Petr, 7/29/2004 12:06:49 PMRozdíl mezi sifonem a květákem je dost podstatný. Zatímco květák je v podstatě vyvřelá voda - tj. spodní voda, která nemůže plynule odtékat, se hromadí někde u dna a až se jí nahromadí takové množství, že je schopno překonat odpor horní vrstvy vody, tak vyvře nahoru. To se pak projeví onín bublavým místem. Voda se však nikde neztrácí a jediné nebezpečí plyne z toho, že pod vyvřelým květákem může loď ztratit rovnováhu a převrhnout se.
Sifon je však něco, kde voda mizí a už se "nevrací" - klasicky jako odtok u tebe doma u vany, akorát v trošku jiném měřítku. Právě krasové řeky jsou na toho hrozně zrádné - krasové útvary ve dně mají spousty děr, podzemních jeskyní a vymletých míst, takže ideální pro tvorbu sifonů. Reply
|
Jo, něco na tom bude!, Lepík, 7/29/2004 11:52:39 AMZdravím tě Petře i všechny ostatní.Soča je krásná řeka a byl jsem tam před zemětřesením.Těch míst s květákama je tam požehnaně a viděl jsem na vlastní oči jak tam kámoška plavala ve vracáku a táhlo ji to na šutr.Neměl jsem z toho dobrej pocit.Na kajakách se to pozná dokonale a je to nájezd do vracáku a šup pryč.Prostě žádné zbytečné zdržování a pro kajakáře co nemají moc zkušeností je lepší to sjet šusem.I když tam jsou místečka kde je potřeba si zvolit lepší trasu.V karfiolech se i blbě zvedá a to jsem měl tu čest si párkrát na Soče zkusit.Jinak jsou tam super místa na surfování a blbnutí.Radim jet s někým kdo to tam zná a je schopen vás protáhnout tou nejlepší stopou.Byli jsme i na Gaylu a to byl jinej vohul.Teklo dost vody a je to jak 300 zatáček Gustava Havla.Mějte se hezky a přijeďte všichni v září na Vír.Ahoj.Lepík. Reply
|
Hmm, Jitka, 7/29/2004 11:16:14 AMCo to znamená sifon? Je v tom nějaký rozdíl než když se řekne třeba bublák nebo karfiol? A těch je třeba konkrétně na sjezdové trati na Soče fakt dost,možná za každým větším balvanem.A maj sílu, takže žádnej problém se v nějakým utopit. Proč se teda bavit o jednom jediným nebezpečným "sifonu" a ostatní opomíjet? Prostě Soča není řeka, na který by se nedalo utopit.
V každým případě mě mrzí, že se něco takovýho stalo. Reply
|
Maličkost, Joe, 7/29/2004 9:50:27 AMTři možná mrtv_í_, ale jeden určitě mrtv_ý_... Reply
|
fiiiha, meny, 7/28/2004 6:36:57 PMPřídávám se k prosbě aby někdo kdo ví uvedl napsal co a jak v září se na Soču chystám, a i když tam nevystupuju ale nastupuju, rád bych věděl co a jak předem dík. Reply
|