Dne 24. 3. 2012 jsme s partou přátel vyrazili na splutí Moravské Sázavy. Nejet by byl hřích - počasí bylo báječné a díky dotávajícímu sněhu v Čenkovicích bylo i dost vody.
Poldr je v horní části Moravské Sázavy pod obcí Žichlínek. Řeka zde byla navrácena do údolnice a byly vytvořeny „umělé“ meandry (od pravých k nerozeznání :-) ).
Reklama
Zvětšit mapu
Pro splutí této horní části Moravské Sázavy je vhodné sledovat nejen vodočet v Lupěném, ale i vodočet v Hoštejně na Březné a tamní stav si od Lupěného odečíst. My jsme měli podmínky cca 82 cm v Lupěném a něco přes 7 kubíků vody, ale přítok Březné z toho činil 5,5 m3s-1. Zůstávající 1,5 m3s-1 bych označil za optimální stav pro splutí poldru (a i následnou plavbu dál). Snad by se to dalo jet i při 1 m3s-1, ale pravděpodobně začne být místy mělko a v některých peřejích polezou z vody kameny.
Za výše uvedeného „optimálního“ stavu vody je možné se rozjet třeba už z půlky obce Žichlínek. My jsme ale nasedali až na konci obce (silnice se tam stáčí od řeky a podél řeky je odbočka na polní cestu k poldru). Moravská Sázava tam vypadala zhruba takto.
Poldr na Moravské Sázavě
K poldru je to odsud přibližně 0,5 km na podobné vodě jako na fotografii výše. Pak přichází jedna technicky zajímavější část a tou je nájezd do poldru. Je tam zachován kousek „původního“ (vlastně zregulovaného) koryta v šikmé zděné navigaci, ve které nabírá řeka na rychlosti, aby vás vyplivla do menšího slalomu mezi kameny.
Poldr na Moravské Sázavě
Poldr na Moravské Sázavě
Následně řeka zpomalí do meandrů. Nicméně i tam voda úplně nestojí – olejem bych to nenazval. Ohodnotil bych to jako rychlejší ZW, ale posuďte sami. Průjezd meandry je vcelku bez obtíží, pouze nedostatek místa klade jisté nároky na ovládání lodi. Přikládám opět nějaké snímky (řeknou více než slova):
Poldr na Moravské Sázavě
Poldr na Moravské Sázavě
V takovémto duchu řeka pokračuje až k výpusti z poldru, kde je další trochu náročnější pasáž. Je zde udělán menší splávek do vypouštěcího otvoru (rozměry otvoru 6 x 1,6 m), do kterého je vsazeno betonové česlo. Měřili jsme rozteč jednotlivých sloupů a je mezi nimi zhruba 114 cm široká mezera. Kdo tedy máte širší loď, tak tím neprojedete. My měli půjčené plastové „banány“ široké přesně 1 metr a opravdu jsme museli při nájezdu dobře mířit (pozor, táhne to tam lehce doleva). Jinak je průjezdný bez problémů.
Poldr na Moravské Sázavě
Poldr na Moravské Sázavě
Samotný poldr bych ohodnotil jako velmi vhodný pro trénink nových posádek – ať již začátečníků, nebo těch, co se potřebují sehrát. Úzké meandry dobře proškolí v ovládání lodi a proud v nich vytváří plno různých vírů a vracáků, což se též hodí umět číst. Navíc zde nehrozí žádné nebezpečí – řeka je mělká a proud není zas tak silný, aby vás otáčel, když si vás opře o břeh. V takovéto situaci není nic snazšího, než se beze studu odrazit pádlem od břehu.
Samotný nájezd a výjezd z poldru je za vyfoceného stavu rovněž vcelku bezpečný. Rozhodně však doporučuji si obě místa před splutím prohlédnout. Obzvláště za vyššího stavu, než je zde prezentováno. To platí především pro výjezd – přeci jen v tom nájezdu se vám nestane nic horšího, než že se pomlátíte o kameny. Na výjezdu se ale mohou dít věci – viděl jsem jej za vyššího stavu (o něco málo, asi při 2 m3/s – byl jsem se tam podívat na kole) a vytváří se tam dole zajímavé vracáky – zatím jen „horizontální“, ale při dalším zvýšení kdoví...
Ahoj
„Takyvodák“ Ondra