Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Tahani-lodi-za-kolem.aspx?ID_clanku=2307

Tahání lodi za kolem

published: 6/9/2021

Jak dopravit loď od cíle splutí zpátky na start nebo k autu je „logistický“ problém, který je potřeba řešit při každém vyplutí na vodu. Řešení s pendlováním aut nebo taháním nafukovaček veřejnou dopravou jsou běžná a vyzkoušená. V situaci, kdy je potřeba dopravit jednu pevnou loď a navíc není k disposici parťák, který by ji pohlídal, připadají v úvahu kolečka. Velmi často se jedná o vzdálenosti deset, dvacet či třicet kilometrů. Dá se jít pěšky, ale může to trvat zbytečně dlouho. A protože se mi asi častěji stane, že budu muset na vodu sám, vyzkoušel jsem tahání lodi za kolem.

Reklama
Rozložená kolečka
Rozložená kolečka


Složená kolečka
Složená kolečka

Nechtěl jsem žádné příliš náročné řešení. Použil jsem kolečka vyrobená kdysi přímo na míru pro moji loď. Stejně dobře by se asi dala použít koupená kolečka. Dlouho jsem řešil připojení lodi za kolo.

Připojení k lodi - díly
Připojení k lodi - díly


Detail přídě
Detail přídě

Vymýšlel jsem kulový čep, křížový kloub a jiná podobná řešení. Nakonec to vyřešil kousek trubičky, který v případě potřeby zasunu do díry na oko na přídi lodi. Kouskem padákové šňůry přivážu k nosiči a hotovo. Je dobré zajistit, aby se oko šňůry nemohlo po nosiči posunovat. Prozatím jsem obalil místa vedle šňůry lepicí páskou, ale jako trvalé řešení si tam nechám navařit malé oko.

Připojení lodě a skládačky
Připojení lodě a skládačky


Celá souprava
Celá souprava

Jízdní vlastnosti soupravy jsou slušné, žádné nadměrné škubání nebo lomcování se neděje. Protože kolečka mám umístěna kousek za středem lodi, tak záď při ostřejší zatáčce vybočuje stejně jako u některých náklaďáků. Aby bylo vyhlášce učiněno zadost, je potřeba na konec lodi dát ještě tyčku s odrazkami, případně blikačkou. A možná doplnit cedulkami „long vehicle“ a „pozor, vybočuje“.

Kolo v lodi
Kolo v lodi

Skládačka se do lodi vejde v pohodě. Pro případ veliké nešikovnosti a převrácení ji mám zajištěnou popruhem, přeci jen neplave. V lodi zbývá dost místa pro bagáž i háčka. Vidím to jako šikovné řešení pro nás, kteří máme dost času, problém sehnat v týdnu parťáka na vodu a nemusíme jezdit zrovna divočinu.

Jirka
Diskuse nad článkem
Dobrý, Chobotnice, 6/9/2021 8:46 AM
| Re: Dobrý, Aleš N., 6/9/2021 7:27 PM
| Re: Dobrý, Chobotnice, 6/9/2021 7:37 PM
| Re: Dobrý, Jirka J., 6/10/2021 6:48 AM
Vilémov, Guma, Guma.plovouci~seznam.cz, 6/9/2021 5:56 PM
| Re: Vilémov, Jirka J., 6/10/2021 6:56 AM
Maňásek za kolem, Chobotnice, 6/10/2021 2:08 PM
| Re: Maňásek za kolem, Český Honza, 6/10/2021 2:35 PM
Miroslav, Chobotnice, 6/10/2021 3:29 PM
loďka za kolem, Josef, josef.markvart~email.cz, 6/10/2021 10:08 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama