Na stupni v Brně Zábrdovicích na řece Svitavě došlo k převržení Pálavy se dvěma vodáky a jejich následnému vyplavání do silného válce. Ten se jim stal osudným. Jedno tělo se našlo kilometr po proudu, druhé ještě nebylo objeveno.
Na Svitavě již nebyl v tento den vyhlášen žádný povodňový stupeň a průtok byl okolo 25 kubíků. To na široké řece není extrémní průtok či rozbouřená řeka. Problém spočíval pravděpodobně v tom, že koryto je před stupněm zúžené a regulované bez možnosti zastavit ve vracáku. Břehy jsou zpevněné kamenem, proud je zde díky tomu urychlován. V takovéto situaci je pro méně zkušenou posádku obtížné zastavit u břehu a vylézt ven. Něco podobného zná jistě mnoho vodáků např. z Botiče, kde v podstatě není u stupňů častokráte jiné volby, než se rozjet a skočit. Pokud si vodáci všimli stupně na poslední chvíli, pak jim nezbývalo nic jiného, než skočit do něho. O síle válce vypovídá i to, že Pálava tam zůstala zachycena, zatímco tělo vodáka bylo již kilometr po proudu navíc částečně svlečené. Další fatální chybou byla jízda pouze jedné lodi, tj. nebyl kdo by jim mohl okamžitě pomoci nebo alespoň přivolat pomoc.
I když je to velmi těžké takto odhadnout, ale dle fotografie se dá usuzovat, že pokud by vodáci znali techniky úniku z válce, je zde teoretická možnost sebezáchrany u břehů. Chce to ale vědět, co válec umí a jak se v něm pohybovat. Ve studené vodě není čas na experimenty a musí se jednat automaticky.
Znovu bych chtěl upozornit na speciální kurz Vodácké školy záchrany, který tyto techniky učí - Záchrana z válce. Kurz, který si nikdo jiný nedovolí udělat. Kurz, který není teorií. Kurz, který reaguje na téměř 90% příčinu tonutí vodáků. Vzhledem k charakteru českých řek, kde na skoro „každém roku“ číhá podobné nebezpečí, je to velmi důležitý kurz pro každého.
Petr