Házečky, Vojta, jancar~hgsport.cz, 11/1/2005 2:32 PMDělat jakýkoliv test je problematické a ve většianě případů i trochu subjektivní. Díky klukům, že to udělali, i když je možné mít výhrady a podle mého názoru se spíše jedná o přehled toho co je na trhu s určitým názorem. Svého času - konkrétně na jaře 2003 (číslo 33) udělal časopis Playboating test házeček v Anglii. Vybral také to co je asi u nich na trhu, konkrétně házečky firem: Yak, Endless, Palm, Peak, Kogg, Nookie, Green Slim,Gul. Rozdelíl je do dvou kategorií - vrhací pytlíky (throw bags), tj. délky 12-15 m a "břehové vaky" (bank bags) o délkách 20-25 m. Nutno říci, že v USA či Rusku se používají i házečky o délkách 30-35 m, ovšem jejich použití je trochu jiné, nehází se, ale plave se s nimi ke břehu, což u řek šíře 100 a více metrů je schůdné, u nás tyto délky vlastně nepoužijeme. My jsme z tohoto testu vyšli při konstrukci našich házeček a v podstatě jsou shodné s nejlepšími z těchto výrobků, včetně třeba plochých od známé firmy HF.
V úvodu časopis Playboating uvádí, "pocity" z nákupu házečky s doporučením, že před prvním použitím si má každý házečku zkontrolovat - zda jsou dobře uvázané uzle, přemotat ji tak, aby se orpvdu odvíjela a zkontrolovat lano. Co Playboating hodnotil:
"pohodlí při hodu" (throwability) - jak se pytlík drží, zda padne do ruky jak z hlediska rozměru, tak z hlediska materiálu a velikosti vaku
"sbalitelnost" (repacking) - vhodnost střihu vaku (knónicitu, ale mírnou)vhledem k zpětnému sbalení vaku
konstrukci vaku(construction) - střih, utzavírání, plovací medium a jehop umístění, připevnění, velikost ok atd. Zde například je považováno za dobré, pokud do oka házečky se nesnadno provleče celá ruka včetně zápěstí - důvod, pokud k tomu dojde, můžeme se v tahu obtížně dostávat z tohoto oka u může dojít k přimáčknutí zachraňovaného ke dnu proudem voda atp. - obdoba při pevném uvázání zachránce na lano.
kvalita lana - nikoliv však z hlediska jen pevnosti, ale hlavně z hlediska viditelnosti, plovatelnosti a uchopitelnosti - lépe se samozřejmě drží lano o průměru 10-12 mm než 6-8 mm.
"viditelnost vaku"(bag visibility) - dobře je hodnocena kombinace žluté a červené barvy
a samozřejmě pak VFM (Value for money) - tedy nejlepší poměr cena/užitná hodnota
Házečka nikdy nebude mít lano pevnosti horolezeckého - není k tomu určena. Obecně lana o pevnosti nad 750 kg (což většina výrobců testováno má, jinak by si to nedovolila (alespoň doufám) uvádět (pokud to uvádí) pro házečky postačují. Pro komplikované způsoby záchrany (při závodech atp. se používají i lana horolezecká (alespoˇn pokud sjme kdysi dělali záchranu na závodech tak jsem pro kladkostroje apod. taková lana použili). Jsem toho názoru, že délka lana je obecně v toleranci. Otázka pojistných uzlů je diskutabilní - zkuste to v tahu rozvázat - každý uzel snižuje pevnost lana. Návod k použití je nedílnou součástí výrobku, lae nikoliv pevně připevněný k výrobku - za nás mohu prohlásit, že každý , kdo si HP pořídí, obdrží buď papírový návor nebo instruktáž - což považuji za vůbec nejlepší - proto doufám, že házečky nebudou prodávat hypermarkety - anebo nejlépe obojí. Popruhy, přezky a další zdánlivě podivné příslušenství u některých házeček je většinou na základě požadavku zákazníka - v některých případech raftařů apod. Dokonce se opět objevují házečky na opasku s dalším příslušenstvím. Otázka plochého tvaru - vyloženě pro kapsy plovaček, v zahraničí se používá nepříliš, ale používá se. Otázka sítě na horní části házečky (v dolní části je to jistě špatně - nelze nabrat vodu - v horní části toto nevadí, neboť nikdy nenabereme pytlík po okraj, ale většinou právě z těch 50% - zkuste si to. A hlavní důvod síťoviny - přece jen trochu zvýšení trvanlivosti lana, protože ruku na srdce - kolik z nás, když přijede z vody, mokrou házečku rozbalí a nechá uschnout.Ponechání trvale mokrého lana v lodi přece jen sníží jeho životnost a ve vaku částečně se sítí přece jen trochu schne. S tvrzením, že ani jedna házečka nesplňuje podmínky zákona bych si dovolil tvrdě polemizovat, neboť toto tvrzení je nepravdivé, protože jediný zákon, který zde platí vzhledem k této problematice je zákon na ochranu spotřebitele a není povinností dodavatele mít návod jako pevnou součást výrobku, který se od něho nikdy neoddělí.Toto není požadováno ani u výrobků, které musí splňovat některou z EN (helmy, plovačky), vždy je povinnost mít návod pouze přiložen .
Přeji všem, aby nemuseli házečku často používat, přesto ji však vždycky měli s sebou.
Ahoj Vojta Jančar