Nejkrásnější den letošního roku jsme s kamarádem Pavlem zasvětili splutí Blanice z míst, odkud se běžně nejezdí. Volba padla na Mladou Vožici. Jen tak se bude člověk cítit v rámci omezených českých měřítek jako objevitel. Odměnou budou vodácky takřka neobjevné a kánoí zřejmě jen velmi málo projeté peřeje a meandry téhle říčky. Tak tedy vzhůru do neznáma.
Reklama
Z důvodu příjemnějšího nástupu a vhodného místa na parkování jsme se zastavili už na mostku na příjezdové silnici ke hradu Šelmberk a slevili tak z cíle jet přímo z Vožice. Jakmile byla loď připravena k nasednutí, ještě jsem se raději vydal na obhlídku následujících desítek říčních metrů. Nervózně jsem pozoroval napadané kmeny asi už 50 metrů dole po proudu a další nepropustné bariéry z padlého větvoví opodál a vysoké břehy k tomu. Pokračoval jsem takhle ještě pěkný kus pěšmo a pořád to bylo to samé. Cestou zpátky jsem si dokonce pohrával s myšlenkou, jestli raději nepopojet autem kousek níž po proudu. Pavel nekompromisně smetl můj návrh ze stolu, a tak jsme vyjeli za slušného stavu kolem 60cm - my, co si říkáme vodáci a jezdíme zjara na laminátové lodi, bez neoprénu, v holinkách a zimní bundě.
Podobné překážky se někdy daly podjet
Hned po těch padesáti metrech jsme museli naše plavidlo vytáhnout znovu na souš a dalších asi 100 m jej táhnout po louce. Vysoké břehy a časté překážky neumožňovaly žádnou souvislejší plavbu a tak, když jsme znovu spouštěli loď do vody, vyhrávala nad námi suchá část trasy. To bylo nejdelší přenášení z celkových deseti km za celou dobu výpravy.
Kde to nejde po vodě, musí se s lodí ven
Tady by pomohla snad jen motorovka
Jakmile jsme odrazili od břehu, už to frčelo – zákruta stíhala zákrutu, silný proud zanášel často do vrbiček a s háčkem o 10 kg těžším se s lodí neobratně manipulovalo. Odměnou za to nepohodlí nám byla krásná příroda, voňavý les, ticho a klídek. Cestičky, kam ptáci, laně chodí pít pod javorový kmen (ti ptáci za dne bílého, ty laně v noci jen), končívaly u vody a nebylo jich málo, leč zvířat jsme mnoho neviděli. Jelikož se celá naše trasa nacházela na území přírodního parku Vlašimská Blanice, dali by se při troše štěstí spatřit i někteří chránění živočichové jako třeba mihule, brouk velevrub, různí vodní mlži a podobně. Nakonec jsme se museli smířit jen s tou vydrou, na které jsme pluli.
Jeden z těch klidnějších úseků a bez bariér
Před Šebířovem se řeka poněkud narovnala a z lesnaté krajiny jsme se dostali na klidnou vodu mezi louky. Místy se jelo dokonce i několik desítek metrů bez překážek, které by nás donutily přetahovat, přešupovat nebo přenášet. Před Šebířovem by se dal dokonce projet jakýsi pobořený jez, ale v dynamickém proudu pod ním číhají postupně dvě nepřekonatelné klády, takže nezbývalo než koníčkovat.
Klidná voda nad Šebířovem narušená vyvrácenými stromy
Průjezd Šebířovem, zřejmě nejsevernější obcí jihočeského kraje, je překvapivě pěkná podívaná, kdy vás opuštěná říčka po výletě v přírodě náhle zavede do civilizace – decentní a romanticky vesnické. Podobně krásný průjezd v sousedství lidských obydlí jsem na Blanici zažil už jen v trampské osadě před Vlašimí a také v Ostrově.
V pozadí vykukuje kostelní věž v Šebířově a cedule upozorňující, že se (celou dobu) nacházíme v PP Vlašimská Blanice
Pod Šebířovem si nás všimli lesníci a ozvalo se první vodácké ahóóój. Češi jsou národem vodáků, ale na některých tocích působí jejich přítomnost značně exoticky a budí spíše překvapení a údiv, ne-li přímo pozdvižení či nepochopení. Tentokrát to byl překvapený údiv. Za uříznutým stromem, který teď krátce sloužil zřejmě jako lávka, následovala vrbičkárna a často popadané kmeny, které přeťaly řečiště na jednotlivé úseky. Pod některými překážkami jsme se prodírali jen z trucu, abychom si nezapočítali další přenášení nebo přetahování. Někdy to málem odnesla záda, jindy nám dokonale nafackovaly větvičky zprava i zleva. Ze všech nejvýživnější byla šípková větev, která se se mnou družila, jako bychom byli nejlepší kamarádi. Vzhledem k proudící vodě a prudkým meandrům jsem si jeden ze šípkových trnů mohl z hlavy vytrhnout až po několika říčních metrech. V podobném duchu se místy velmi hluboká říčka táhla džunglí popadaných stromů, naplaveného dřeva a vrbiček až ke vzdutí mohutného rybníka.
Sotva nám rákosové břehy s tu a tam vyčiněným rybářským pláckem zmizely za zády, otevřelo se široké prostranství ploché hladiny Zlatohorského rybníka, ve kterém se v odpoledním slunci zrcadlila dříve stejnojmenná vesnice. Sotva jsme dopádlovali ke hrázi, zaujali jsme pozornost místních kolemjdoucích, od kterých jsme si chybně nechali poradit, kudy přenášet velký jez. A hned tu byla druhá nejdelší cesta po souši a ještě pár výškových metrů ze stráně dolů.
Smršťov
Níže pod rybníkem obtočí Blanice Kamberk, kde je díky dalšímu jezu nepochybně splavná i za bídných stavů. Jez je pro laminátku nesjízdný, snad jen za velké vody, která hraničí s povodní. Jakmile pak minete Dolejší mlýn s příjemnými peřejkami a ovčím i dětským obecenstvem, nepotrvá dlouho a řeka se po splutí rozbitého jezu zklidní ve vzdutí koupaliště Smršťov. Tady skončila i naše letošní blanická jízda.
Lehce pocákaní, ošlehaní na obličeji a rukou, zato však ani jednou nepřevrácení jsme naposledy vystoupili na břeh. 10x se přenášelo zcela, 15x se přetahovalo nebo koníčkovalo, 3x jsme vybírali nálož větviček a vzhledem k vodočtu jsme jen asi 2x lehce drhli. Cca 12 říčních kilometrů vlašimské Blanice v tomhle horním toku stálo rozhodně za to. Počasí bylo na začátek března vynikající a výlet se vydařil.
Jan Štícha