Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Zachrana-na-tekoucich-vodach.aspx?ID_clanku=51

Záchrana na tekoucích vodách

article from serial: Záchrana na divoké vodě | published: 10/11/2000

Je nám potěšením, že Vás můžeme přivítat u dalšího - byť značně opožděného - dílu seriálu, věnovaného bezpečnosti a záchraně na tekoucích vodách. Jak jsme v dávné minulosti slíbili, bude tento díl věnován

Reklama

OCHRANNÝM PROSTŘEDKUM

Před napsáním tohoto článku jsme stáli před rozhodnutím, zda nahlížet na "věc" očima vodáka turisty, vodáka sportovce, nebo záchranáře na divoké vodě. Po úvaze jsme se rozhodli pro pohled všeobecný, zahrnující odkazy pro všechny tři skupiny.

Pod pojmem ochranné prostředky rozumíme především - oblečení, oblek, boty, rukavice, helmu a plovací vestu.

  Oblečení - je vrstva prádla, která chrání vodáka před chladem (udržuje tepelnou vrstvu přímo na kůži). Vedlejší funkcí v parných letních dnech je ochrana před necudnými pohledy vodáků (u vodaček), nebo vodaček (u vodáků). Pro sjezdy v chladných vodách a náročných klimatických podmínkách je lépe nahradit přírodní materiály oblečením z umělých, nesmáčivých vláken. Takové oblečení hřeje i vlhké a daleko snadněji se suší.

Ochranný oblek - pro záchranu a náročné sjezdy je nezbytností a samozřejmostí použití neoprénových obleků. Nejpoužívanějším neoprénem pro vodáky jsou dlouhé kalhoty zakrývající i hrudník a záda (tzv. Long John) tloušťky 3 mm. Vedle funkce tepelné ochrany chrání neoprén i před drobnými oděrkami (pro kajakáře a raftaře doporučujeme doplnit neoprén o nákolenky) a zároveň díky své pěnové struktuře napomáhá i plovací vestě. Záchranáři pak používají obleky kryjící i ramena a paže a to až do tloušťky 5 mm. Od kvality zakoupeného neoprénu se do značné míry odvíjí komfort a vodákova pohoda. Velký neoprén nezadržuje dostatečně teplo a při případném pádu do vody neplní svoji funkci. Příliš silný neoprén, nebo neoprén z málo pružného materiálu zase způsobuje odřeniny a opruzeniny zvláště v ohybech kloubů.   Neoprénové obleky je vhodné chránit další nenasákavou vrstvou oblečení a předcházet tak jejich zbytečnému poničení. Je samozřejmé, že nejméně se poničí oblek nerozbalený, uložený pěkně na dně skříně :-). Za nemalý peníz (tedy jak pro koho) je dnes již možné si zakoupit i suchý oblek - viz. obrázek. Oblek je vyroben z nepromokavých látek, s vodotěsnou úpravou švů a neoprénovými manžetami u krku, na rukávech a na nohavicích. Výhodou suchého obleku je možnost obléci si pod něj normální oblečení. Nevýhodou pak riziko protržení a naplnění vodou při pádu do vody. Je nasnadě, že v takovémto obleku naplněném vodou NELZE PLAVAT. Je proto nezbytné mít vždy po ruce FUNKČNÍ NŮŽ !!!(a umět s ním zacházet a zachovat klidnou hlavu a …. viz další kapitoly).

  Boty - Jsou velmi důležitou součásti výstroje vodáka, zvláště v chladném prostředí. Jak víme jsou nohy jedním z míst, kde se nejlépe odvádí tělesné teplo a jsou klíčové pro regulaci tělesného tepelného komfortu. Použití běžných bot je nevhodné. Látková, nebo kožená bota po namočení a při následném odpařování působí spíše jako chladič a navíc častým namáčením a vysoušením zmenšuje svůj objem. Určitým řešením je použití neoprénových ponožek a bot o několi čísel větších než je vaše běžná velikost. Za téměř ideální pak lze považovat použití neoprénových botiček (již běžně k dostání v obchodech s potápěčským vybavením) v kombinaci s ponožkami z nenasákavých vláken, nebo kotníkových neoprénových bot s podrážkou "traktorem"(zvláště doporučené pro rafting a záchranu).

  Rukavice - neoprénové rukavice používáme jako ochranu před chladem a drobnými poraněními. Speciální kajakářské rukavice kryjí zápěstí, hřbet ruky a prsty, dlaně jsou volné pro jisté uchopení pádla. Pro určité záchranné práce s lanem je vhodné použití rukavic kožených. Pro jemnou práci s lanem dopručujeme rukavice bez špiček prstů. V této souvislosti nemůžeme nevzpomenout jednoho z nejlepších českých vodáků - kytaristů (L. Brabce), který jezdí vodu zásadně v rukavicích hokejistických.

  Helma - doporučuje se pro sjíždění toků s obtížností wwII a výše, pro záchranu pak v každém případě. Doporučujeme helmu s možností úpravy velikosti vnitřního prostoru, chránící hlavu včetně zátylku a uší. Pozornost věnujte i komfortu usazení helmy na hlavě, akustice a pevnosti popruhů a přezek.

 

Vesta, aneb jedno z nejdůležitějších nakonec!

V prvé řadě vodáka nebo záchranáře nadnáší. V neposlední řadě však napomáhá i tepelné izolaci, chrání před nárazy a slouží jako "nosič" pro nůž, píšťalku, příp. házecí pytlík a malou lékárnu. Konstrukce a střih vesty musí splňovat několik náročných požadavků:

- vesta musí "sedět" na těle tak , aby nesklouzla při pádu do vody na krk a neomezovala dýchání (častý problém u starých vest naplněných polystyrenem)

- vesta musí mít náplň rozloženou tak, aby postižený v bezvědomí plaval na zádech - tj. VÍCE NÁPLNĚ NA PRSOU

- vesta musí splňovat normou určený vztlak a to takto:

do tělesné hmotnosti 40 kg - 45N,

od 40 do 70 kg hmotnosti - 60N,

nad 70 kg hmotnosti - 75N.

Pro záchranu a náročné vodáky doporučujeme používat vestu s bezpečnostním popruhem. Jedná se o popruh, jenž nezajišťuje upevnění vesty na těle, ale slouží k upoutání zachránce, nebo pro tzv. záchranu.

Vaše Výcvikové centrum Vodní záchranné služby Českého červeného kříže




Diskuse nad článkem
Musím upozornit, Jaromír Loskot, 1/23/2001 12:00 AM
Dekuji za, Petr, petr.ptacek~email.cz, 1/25/2001 12:00 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.