Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Zachranna-podkova-mohla-zachranit-zivoty-byla-ale-ukradena.aspx?ID_clanku=2288 edit=3

Záchranná podkova mohla zachránit životy, byla ale ukradena

Diskuse nad článkem
Nechápu…, Jabberwocky, 4/6/2021 4:12 PM
Já mám pochopení pro leccos. Rozumím leckdy i motivacím, se kterými sám nesouhlasím. I ty krádeže mají nějaký, třeba zvrácený, ale přesto motiv. Někomu se hodí lano a je tak blbej nebo sebestřednej, že ho nezajímá následek. Je to tedy hodně smutné, ale budiž. Co se však odehrává v hlavě člověku, který z vlastní vůle nařízne a ponechá na místě záchranný prostředek, na to už mi představivost nestačí. To je fakt krystalické zlo čistě jen pro zlo. To tam snad chodí nařezávat hastrman…

Jenže bohužel, tady je každá rada drahá. Chytit zloděje nebo vandala za ruku se zatím nepodařilo zřejmě nikdy (opravte mě, jestli se pletu). Ono taky jak? A do 10 tis. korun škody je to stejně jen přestupek, takže dotyčnému nehrozí nic moc, i kdyby ho nakrásně někdo chytil. Přitom tu prokazatelně jde o životy. Jak z tohohle ven?

Reply

|_Re: Nechápu…, Franta, francin.z~seznam.cz, 4/6/2021 6:44 PM
Taktéž nechápu počínání lidí kteří to kradou a ničí.IQ asi na nule.Vlastně nepřímo zaviní smrt člověka.

Reply

|_Re: Bohužel chápu…, Eki, 4/6/2021 7:50 PM
Ahoj, zabezpečení nebezpečných jezů je podle mě hodně důležité, dávám třeba honoráře za své články na tenhle účel. Tu motivaci ale bohužel chápu, nedávno mi tu v diskusi bylo sděleno poměrně ctihodnými vodáky, že "myslí především na svůj prospěch" a byl jsem trochu za blbečka, že to tak někdy nemám. Smajlík
Nemyslím si, že to vybavení ničí vodáci, ale motivace typu "Hele, lano, to by se mi hodilo...." je zřejmě v Česku bohužel silně rozšířená. Smajlík

Reply

|_Re: Nechápu…, Střelec, 4/6/2021 6:58 PM
Zařadit to jako obecné ohrožení, přidat fotopasti s vysíláním na net. Případně zařídit, aby (_I_) přistiženého pachatele poznala v přímém přenosu středověk. Počínaje "líbáním dělmistrovo céry" a konče odborným naražením na kůl - podle míry provinění.

Reply

|_Re: Nechápu…, b.o.y, 4/8/2021 11:53 PM
Když je to v prosklené zamčené bedně, už jde o krádež vloupáním a na hodnotě ukradeného nezáleží. Možná tohle by malinko pomohlo.

Reply

záchranné prostředky, Ronny, rony31~seznam.cz, 4/6/2021 6:44 PM
Již více než před šesti lety jsem na zakázku dodával dvě cedule, včetně házeček pro záchranu tonoucích osob. Každá konstrukce byla vybavena uzavřenou schránkou a veškerý potřebný obsah pro záchranu byl zajištěn uzávěrou. Osoba zajišťující záchranu musela nejprve odjistit dvířka a teprve následně mohla vyjmout celou házečku. Díky této schránce na házečku nepůsobí slunce a je tak prodloužená životnost materiálu. Ještě před samotnou realizací jsem navrhoval, vybavit každou tuto schránku hlásičem, který by od samotného otevření dvířek vyslal varovný kód na policii, nebo na hasiče. Cenné minuty při komunikaci se záchrannou složkou by tak mohl záchrance věnovat tonoucímu. Zadavatel tuto variantu ale odmítl a tak se stalo to, co se dalo předpokládat. Obsah byl odcizen. Je zajímavé, že ve Francii, kam jsem svůj nápad předal, naprosto hladce funguje. V té době hlásič, dveřní spínač a napájení foto-panelem, vycházel na 4.370,- Kč. Což je v ceně lidského života NAPROSTO ZANEDBATELNÉ!
Ronny

Reply

|_Re: záchranné prostředky, Ešus , essalek~seznam.cz, 4/7/2021 12:01 PM
Ahoj Ronny
díky za příspěvek. CŠK VT nechala vyrobit nerezové bedny se západkou, jistíme je přes plomby. Trošku to zamezí ztrátám, ale i tak každý rok 2x ročně kontrolujeme a doplňujeme. Navíc jsme naše bedny vybavili samolepkami, kde je číslo a email , kam hlásit poškození. Do své péče jsme převzali 2 jezy na Bečvě, jeden v Řepčíně, dva v Brně, 13 na Labi a 3 na Ohři. Nabídli jsme to všem povodím, ale někde nás nechtějí vzít k umísťování záchranných prvků, takže takové jezy nejsme ochotni převzít, protože jsou třeba ty prvky umístěné nevhodně. Co se týká Povodí Odry, tak to je kraj rázovitý, zejména když jim něco navrhují kluci od Náchoda a od Prahy. Bohužel.
Zvažovaĺi jsme i fotopasti, ale upustili jsme od toho. Zatím nejvíc zafungovalo to , že si ty prvky začali hlídat místní.
Na Bečvě je hlídají i policisté a chataři, na Řepčíně majitel MVE, v Brně to byli dokonce i místní Romové (chvilku). Jinak trvalé dlouhodobé hlídání v Brně zajišťuje Lubor Přikryl, na Labi Petr Dittrich, NA Ohři kluci z Varů , co dělají Teplou.
Samozřejmě hledáme další obětavce, co by se 2x ročně pravidelně někam koukli a poslali mi o tom hlášku. Pak můžeme buď zajistit výměnu nebo napsat na příslušné povodí.
Ahoj a díky Ešus

Reply

taky nechápu, Jirka J., 4/6/2021 6:46 PM
Na Úpě u Viktorky jsem vloni pracně rozmotával lano. Nikdo ho sice neukradl, ale tak si s ním pohrál a zauzloval ho, že by se daly použít tak tři metry. A celé se to válelo v chumáči na zemi. Dalo mi to tak deset minut to rozmotat, to by si plaváček pobublal...Tam bych to tipoval na děti a tupé rodiče

Reply

tak naokraj, kavol, 4/6/2021 9:35 PM
já se obávám, že lidi, kterejm přijde jako ohromná sranda tohle vybavení ničit (neříkám ukrást, že se někomu hodí lano), budou z velký části stejná sorta jako ti, co se na těch jezech topí ... takže jako obvykle asi Darwin funguje, akorát by bylo společensky přijatelnější, kdyby se z genofondu vyřadil sám pachatel a ne takhle zprostředkovaně někdo "nevinnej"

Reply

|_Re: tak naokraj, Jabberwocky, 4/6/2021 10:44 PM
No, kdyby to tak nějak fungovalo, snad by se to dalo brát jako jistá forma božích mlýnů. To si netroufám posuzovat. Ale jestli je pravda, co kolovalo v komentářích pod zprávami, tak tihle do obrazu stereotypních blbečků moc nezapadají. Údajně se vraceli z výletu na Lysou horu (na exempláře povaleče lihového i smažky vyhulené trochu moc velké převýšení) a nejstarší si coby otužilec chtěl krátce zaplavat. Když ho to natáhlo pod jez, jeho dva mladší příbuzní pro něj skočili. Že si k otužování zvolil to nejzoufalejší místo a že se z válce nezachraňuje skokem do něj, tady sice všichni víme, ale white trash to z nich ještě nedělá.

Osobně mi přijde, že i když škrtnu nevzdělavatelnou část populace, je povědomí o nebezpečí jezů a vody obecně dost nízké. V posledních deseti letech jsem dvakrát dobrovolně vkročil jednou nohou do kriminálu a vzal na vodu skupinu VŠ studentů, tedy mladých dospělých, ještě navíc přebraných přijímačkami atd. A když jsem jim na Otavě na rozdováděném Svatém Poli s nadstavem vysvětloval, na co se to dívají, co to umí, jaké jsou důsledky A JAK SE TO POZNÁ, tak většina z nich tyhle věci vědomě vnímala poprvé. Byť třeba měli za sebou nějakou letní Vltavu s rodinou. Přemýšlím, jestli by nemohl pomoci nějaký středoškolský vodácký kurs, když už se jezdí na lyže. Včetně nějaké té teoreticko-praktické části na vhodném jezu.

Reply

|_Re: tak naokraj, Petr, 4/6/2021 11:22 PM
Spíše přemýšlej nad tím, proč se tento typ jezu neustále dokola a dokonce i při současné novodobé rekonstrukci stále staví. Vodu přeci stejně zadrží i jez se šikmou spádovou deskou, kde bývá nebezpečí tonutí podstatně nižší.

Reply

|_Re: tak naokraj, Jabberwocky, 4/7/2021 12:06 AM
Tak to je samozřejmě další část rovnice. Nejsem vodohospodář, takže neumím přesně posoudit výhody a nevýhody různých konstrukcí. Tipuji cenu plus možná výhodu divokého vývařiště v tom, že se tam snáz vybije kinetická energie vody, než když to odfrčí po šikmé desce dál po proudu. Ale že se technicky dá zvládnout leccos, o tom nepochybuji. Pak mě ještě napadá taková ta typická zdeúřední trojkombinace §1 Nikdy se to tak nedělalo; §2 Vždycky se to tak dělalo; §3 Ještě nic nepřišlo. Ono bohužel když se nechce, je to horší, než když to nejde.

Reply

|_Re: tak naokraj, kavol, 4/6/2021 11:45 PM
hele, každej máme svoje sociální bubliny, ale co já mám pozorování mimo tu svoji, tak Lysá hora není pro mnohé takové týpky problém, naopak spousta se vybíjí sportem (a čas od času holt krapet jinak), takže podle toho bych fakt nesoudil

- čímž nechci nic říkat o této konkrétní trojici, a nerad bych se někoho dotknul, pokud je znal a ví, že tady to nesedělo; říkám "z velký části", ne "všichni", mluvil jsem naprosto obecně spíše v reakci na doprovodné foto, že nápis "jednou mohu zachránit i tebe" adresovanej vandalovi není tak úplně z cesty ...

pokud vedle lyžáku hodláš do osnov prosadit i vodák(*), tak máš moji plnou podporu, ale obávám se, že ten hlavní problém je systémově poněkud jinde, a to v tom, jak lidi ztrácej kontakt s realitou, jak je pořád má někdo potřebu ochraňovat před nebezpečím a vlastní hloupostí - koneckonců, plody toho vidíme i na současné situaci kolem jednoho blbýho viru, ale to všechno by bylo spíš na diskusi někam do hospody či k ohni

(*) mimochodem, už první stupeň ZŠ má prej mít naplaváno 40 hodin, to by mě zajímalo, jak moc poctivě se to dělá ...

Reply

|_Re: tak naokraj, Poustva, 4/7/2021 1:39 PM
ochrana před blbostí - už tu dlouho nebyl flame o povinných blembácích na letní Vltavě :-) Tak kdyby náhodou vypukl, tak poznámka spíše pro mě, že tendenci člověka chvat se rizikověji při používání ochranných pomůcek mám pro případnou argumentaci hledat pod pojmem Homeostatická teorie rizika.

Plavání ZŠ/MŠ - momentálně zrušeno kvůli kovidu, týká se 2/3 mých dětí Smajlík .

Reply

|_Re: tak naokraj, kavol, 4/7/2021 5:50 PM
tvl četl jsem o tom už ledacos, ale spojení "homeostatická teorie rizika" vidím snad poprvý ... pravda, četl jsem si spíše v angličtině, kde tomu říkají jednoduše "risk compensation"

tentokrát jsem ovšem nenarážel ani tak na samotné ochranné pomůcky, byť to je v této souvislosti samozřejmě velké téma, jako spíše obecně na nepřirozený vztah k tomu, že se člověk může zranit či umřít (nebo také zestárnout, to je ze stejného soudku odmítání reality)

nicméně jestli chceš klíčová slova ku studiu, tak v tomto případě neposloužím, tohle tak úplně načtené nemám (kdysi, něco ...), takže leda bych skočil na pifko s kamarádem psychošoustem, abych se vyptal, jak tomu říkají, a to se v současnosti asi jen tak nepovede; na to, abych si to dohledal sám, nemám morál, doba mi nějak sebrala energii studovat, když člověk v praxi vidí čím dál víc toho negativního, co už někdo někde dávno popsal, a ty lidi jsou furt stejný, a ta historie se furt opakuje, jen s technicky vyspělejšími nástroji 'zla' :-/

Reply

Nápad, Vladimír, 4/7/2021 8:49 AM
Problém je, že na pachatele není metr. Tipl bych si, že to jsou puberťáci anebo různé specifické vrstvy společnosti - v případě krádeží v Brně na Svitavě bych si ze znalosti místopisu tipnul, odkud vítr vane. Mně takoví jedni před rokem poničili auťák, svědek je natočil na kameru a poliši vzápětí chytili - no a nic nemohli. Prej "Je nám líto". Docela jim to věřím, mně taky. Sedm litrů jsem obětoval na oltář lásky k (korektnost mi brání pokračovat). Takže na jedné straně se snažíme životy zachraňovat, na druhé z toho jiní mají srandu a dělají naschvály (sakra, co mi to připomíná?).
Ale abych byl pozitivní, navrhuji jednu věc. Petr nebo Ešus mají určitě seznam míst, kam je podkova (dále ZP) umístěna. Krádežím nezabráníme, ale průběžnými kontrolami můžeme aspoň nahlásit škodu a zajistit včasnou nápravu. Chodíme ven a jezdíme na kole. Což aby si dobrovolníci vzali každý patronát nad umístěním ZP v blízkosti svého bydliště nebo aktivity a pravidelně (měsíčně? častěji?) se tam mrkli, zda je vše v pořádku a případné škody nahlásili (komu)? Pravidelná vycházka k jezu neuškodí a budeme vědět, že podporujeme dobrou věc.

Reply

|_Re: Nápad, kavol, 4/7/2021 10:06 AM
Vladimíre, Vladimíre, teď sis pěkně nakakal do bot - dobře si pamatuji, jak mě tu někteří přesvědčovali, že moje "znalost místopisu" kolem Svitavy je naprosto zcestná, a že tam bydlí ti nejslušnější a nejobětavější občané z celého Brna ...

Reply

|_Re: Nápad, kavol, 4/7/2021 10:21 AM
tady: www.raft.cz/Clanek-Aktivity-u-...

Reply

|_Re: Nápad, Vladimír, 4/7/2021 11:11 AM
To mně nevadí, hlavně že mám v botách měkko a teplo. A netrhají se ponožky.
Všechno má své horší i lepší stránky. Když člověk v teplejších dnech onu část Svitavy splouvá, může si připadat jako mořeplavec Cook na Tahiti. Nebo jako Gauguin, malovat krásné snědé holky koupající malé děti mohl jet i pod Radlas. Já to viděl a líbilo se mi to. My Brňáci rodem ze Židenic máme v sobě každý kousek Hrabala. Smajlík

Reply

|_Re: Nápad, Jabberwocky, 4/7/2021 4:49 PM
Už tenkrát? Nejsem tedy odborník na etnografii Brna, ale nebyl by tam v té době, kromě všudypřítomného Slovanstva, viděl moravské Němce, případně lid Staré smlouvy spíš než emeritní Indy? :-)

Reply

|_Re: Nápad, Vladimír, 4/7/2021 9:00 PM
No, umění je nadčasové, also by Gauguin mohl nastoupit i teď. Ty krásný cigánský holky chtěly na mý kánoi svézt (svést?), no zaúřadovala moje brzda (předsudek). Občas toho lituji (ach ten Hrabal). Smajlík

Reply

|_Re: Nápad, Jabberwocky, 4/7/2021 9:43 PM
To mi trochu připomíná Šmídovu pohádku o dvou vodnících. Ta holka, co si vzala toho se stánkem u řeky, taky nepřestala přemýšlet o tom, co by bylo bývalo, kdyby ji byl ten tradiční utopil a strčil do hrníčku. Nebyly to rusalky?

Reply

|_Re: Nápad, Vladimír, 4/7/2021 10:15 PM
Mezi mladou Cigánkou zpod Radlasu a rusalkou je rozdíl velikosti součtu všech ostnatých zdí od Koreje přes Řecko a Srpsko až po mexicko jůesejskou hranici.
Což nemění nic na tom, že ty i ty mají své kouzlo. Smajlík

Reply

|_Re: Nápad, Jabberwocky, 4/7/2021 11:07 PM
Ach so. Tak to je odpověď, s níž dokážu žít Smajlík

Reply

|_Re: Nápad, Pepura, 4/7/2021 11:37 PM
Teda pánové, taková tragédie, tak hnusnej jez, a v diskusi poesie

Reply

|_Re: Nápad, Vladimír, 4/8/2021 7:57 AM
Smrti všude dost, žít se chce. A je jaro. Smajlík

Reply

|_Re: dotaz, Eki, 4/11/2021 8:48 PM
Ahoj, mám dotaz - na Otavě asi kilák pod jezem Svaté pole je na stromě v levé části toku zachycena házecí podkova. Zjevně už bez lana, na bezprostředně předcházejících jezech myslím nechybí. Co s tím, když to takto zjistím? Mám jí vylovit a někomu předat? Nebo už je pobytem ve vodě k ničemu?

Reply

|_Re: dotaz, Petr Dittrich, 4/13/2021 10:34 PM
Ahoj, v každém případě podkovu vezmi. Pokud už je nefunkční, hoď ji do popelnice. Pokud je ještě použitelná, napiš prosím na mail zachranneprostredky~cskvt.cz Tuto adresu jsme právě pro taková oznámení zřídili.

Reply

|_Re: dotaz, Pajak, pavel.lahodnyg~gmail.com, 4/15/2021 8:30 PM
Ahoj, nahlášenou záchrannou podkovu na Otavě pod jezem Sv.Pole jsem dnes vylovil a vrátil k jezu. Byla ze stojanu na pravé straně (na Sv.poli jsou na obou březích). Byla ve vodě i s lanem, které bylo namotáno v křoví. Díky tomu odplula od jezu cca jen 1 km. Podkova i lano byly nepoškozené, funkční.
P.S. Pro Eki - Ještě jednou díky za rychlé nahlášení

Reply

|_Re: dík, Eki, 4/16/2021 8:48 AM
Ahoj a děkuju Pavlovi za odlovení a info. Je bezvadné, že existují lidi, co se o to zabezpečení starají a neváhají dohledávat a lovit záchranné prostředky i v psím počasí. Jsem rád, že to dobře dopadlo Smajlík .
Na druhou stranu nám tím do diskuse přibyla další motivace ničitelů ochranných prostředků: Vedle motivace zištné a destruktivní, zřejmě i infantilní touha hodit něco do vody a vidět to plout po hladině. Asi ve spojení s omamnými prostředky či nižším IQ. Smajlík

Reply

|_Re: dík, Slávka, 4/16/2021 3:17 PM
Anebo to taky mohl někdo opravdu hodit na záchranu, jen netušil, že se to musí na druhém konci držet. Anebo mu to proud vyrval z ruky ( to se mi jednou stalo s nabáglovanou lodí drženou na koňadře)

Reply

|_Re: dík, HH, 4/17/2021 12:28 AM
To nemůžu odolat a pro odlehčení připomenu scénku V+W lano-li nenapne-li se (viz YouTube).

Reply

|_Re: dotaz, Ešus , essalek~seznam.cz, 4/27/2021 3:11 PM
Ahoj a díky za vrácení. někdo asi zkusil , jestli plave.
Ešus

Reply

|_Re: Nápad, Jabberwocky, 4/7/2021 10:56 AM
Bydlím v Praze 5. Motolský potok, předpokládám, žádné ZP nemá, ale jestli je něco na Vltavě (ideálně centrum po Helmovský jez; Modřany a Tróju už mám trochu z ruky), mohl bych se tam chodit občas kouknout. Taky se celkem pravidelně vyskytuji poblíž oblasti Beroun – Hýskov – Nižbor, jestli tam nějaké ZP jsou.

Reply

..., HH, 4/7/2021 4:20 PM
Hlásím se jako dobrovolník ke sledování stavu ZP v tom problematickém povodí Odry. Pochopitelně není v mých silách pravidelný report z celého povodí (ostatně předpokládám, že se zapojí i další). Můj rajon je řekněme okolí do 50 km od Ostravy, to je moje nejčastější dojezdová vzdálenost na lodi i na kole.
Napadlo mě ještě, jestli třeba by se nedala domluvit nějaká forma spolupráce s fakultami, kde se vyučují vodní stavby (ČVUT, VUT) a přímo jim nabídnout podklady k (ne)bezpečnosti jednotlivých konstrukcí. Ne, že by o tom nevěděli nic, ale nepředpokládají tomu takovou váhu jako my. Ale už studenti by měli vědět dřív, než nastoupí do praxe, že technické hledisko není všechno, a že nebezpečné konstrukce mají být alespoň přizpůsobeny a vybaveny k záchraně. Na FAST VŠB-TU takový studijní program není, ale zato by tam mohla být šance podsunout toto téma někomu na Fakultě bezpečnostního inženýrství. To si beru na starost.

Reply

 
 

Zasílat/zrušit reakce z tohoto článku na můj email:  

New comment to the article

Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova nebo hrubě neurážejí. V případě těchto komentářů si vyhrazuji právo je smazat.
Případné odkazy na web stránky zadávejte do textu ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.

Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo zaregistrujte se a získejte další výhody.
Titulek:  
Name:  
Email:  
Vaše reakce:  
Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka Vložit smajlíka
  (Email s odpověďmi bude automaticky zaslán na vyplněnou email adresu, pokud někdo na tuto reakci odpoví.)Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama