Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Zpatky-na-Spindl-Sjezdare-a-raftare-ceka-nejnarocnejsi-trat.aspx?ID_clanku=2391

Zpátky na Špindl. Sjezdaře a raftaře čeká nejnáročnější trať

published: 4/27/2022 | describe of rivers: Labe

Dlouhých pět let čekání je u konce. Po opravách vodního díla Labská se do kalendáře sjezdařů na divoké vodě a raftingu vrací závody ve Špindlerově Mlýně. Jedna z vůbec nejnáročnějších přírodních tratí ve střední Evropě slibuje o víkendu 30. dubna a 1. května atraktivní závody, v rámci kterých budou sjezdaři bojovat o nominaci na seniorský světový šampionát i tituly mistrů České republiky v klasickém sjezdu. Byť se jedná o velmi lákavou příležitost pro všechny vodáky, po celý víkend je dovoleno splouvat trať výhradně závodníkům ve sjezdu a raftingu. Podrobnější pokyny naleznete níže.

Reklama

Sjezdařské závody na Špindlerově Mlýně se naposledy uskutečnily v roce 2017, od té doby probíhala rekonstrukce zahrnující například úpravy na vtokových částech nádrže, spodních výpustí či odtokové štole. Součástí bylo také celkové rozšíření kapacity nádrže. Nyní se mohou sjezdaři i raftaři těšit na návrat na tuto legendární trať.

Labská soutěska za 10 m3/s
Labská soutěska za 10 m3/s

„Michlák, Kukačka, Bártlova lávka, Studené koleno či Soutěska – to jsou pojmy, které prověřily nejednu vodáckou generaci,“ uvádí šéftrenér reprezentace a ředitel 5. a 6. Českého poháru ve sjezdu Robert Knebel. „Obtížnost trati je v relativně velkém průtoku v řece a minimu možností tréninku během roku. V běžných letech se sjezdaři dostanou na Labe jednou za dva roky, což je pro trénink opravdu málo.“

Jelikož se jedná o opravdu mimořádně náročnou trať, závody jsou určeny pouze pro konkrétní výkonnostní skupinu závodníků a na start se nemůže postavit jen tak někdo. „Za hladký průběh závodů zodpovídáme Krkonošskému národnímu parku. A protože chceme i do dalších let získat výjimku pro vypouštění vody, prosíme všechny závodníky, aby respektovali daná pravidla a pokyny,“ vyzývá Knebel.

Během vypouštění vody, tedy v pátek 14:00–18:00, sobotu 8:30–17:00 a neděli 8:30–16:00, je umožněno splouvání pouze účastníkům závodu ve sjezdu a raftingu. Všichni vodáci na území KRNAP v úseku Labské přehrady a prvního jezu v Herlíkovicích musejí mít na sobě startovní čísla vydaná pořadateli obou víkendových závodů.

Účastníci akce se vyzývají, aby dodržovali veškeré pokyny od pořadatelů závodů, neporušovali návštěvní řád KRNAP, chovali se dle platných pravidel a parkovali pouze na označených a vyhrazených plochách.

Volné splutí je možné od hranice KRNAP níže. Tedy od jezu nad Herlíkovicemi na ř. km 1075,9 (238,6). Pořadatelé závodu prosí všechny nezávodníky, aby toto respektovali, závisí na tom nejen udělení výjimek pro další ročníky sjezdových a raftových závodů.

Kompletní časový harmonogram závodů ve sjezdu a v raftingu
Propozice MČR v raftingu R4 + R6

Výsledky 5. a 6. ČP ve sjezdu na divoké vodě budou k dispozici na následující odkazech:
5. Český pohár ve sprintu (30. dubna)
6. Český pohár v klasickém sjezdu + MČR (1. května)

Anna Hrbáčková, PR / sjezd na divoké vodě

Poznámka redakce: turisté mohou využít úsek pod Vrchlabím až na začátek Hostinného, který má obtížnost WW II-III, ale stále je velmi pěkný. Časté peřeje a několik jezů, jedna zajímavá kaskáda pod jezem, to vše dokáže uspokojit adrenalin náročnějších vodáků. A pokud je tento úsek na vás moc obtížný, můžete začít pod Hostinným a splout si Labe až na přehradu Les Království. Obtížnost je zde WW I. Hlavně závěrečná peřej před přehradou v lesnatém údolí dokáže potěšit.
Diskuse nad článkem
To nepotesi!, Hanz, 4/27/2022 11:53 AM
Poznámka, Saigon, elprey~seznam.cz, 4/29/2022 9:25 AM
| Re: Poznámka, Kajetan, 4/29/2022 11:11 AM
| Re: Poznámka, Had, 4/30/2022 5:30 PM
| Re: Poznámka, Hanz, 5/2/2022 5:45 PM
| Re: Poznámka, Michal, michal~winet.cz, 5/16/2022 10:28 AM
| Re: Poznámka, Saigon, elprey~seznam.cz, 5/16/2022 8:09 PM
| Re: Poznámka, Michal, michal~winet.cz, 5/17/2022 10:42 AM
| Re: Poznámka, Hanz, 5/17/2022 12:39 PM
| Re: Poznámka, Michal, 5/17/2022 1:05 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama