Re: fakt zírám, Kuba Turek, 9/5/2011 4:18 PM"Jinak uzavřené oblasti" jsou vlastně jenom ochranářský vynález, jak přinutit lidi, aby se chovali podle předpisů ČHS (a tedy slušně k přírodě) Stále jich ubývá, protože ČHS postupně vyjednává s orgány ochrany přírody podmínky pro lezení platné pro všechny, takže je to tak, že ochranáři vyžadují dodržování pravidel po všech lezcích s průkazkou i bez ní (např. na pískovci se nesmí lézt za vlhka, občas se uzavře kus skal kvůli hnízdění, je zakázáno bivakování v chráněných územích, někde se nesmí dolézat na vršek, ale slaňovat z kruhů těsně pod vrcholem a pod.)
Kotýz, to byla taková anomálie (pamatuji si problém ze svých ochranářských let). Funguje to tak, že v chráněných územích je apriori zakázáno lézt všude. ČHS vždy čas od času požádá o výjimku z tohoto pravidla, a až na drobnosti ji ochranáři povolí. Zároveň chtějí jmenovitě člověka nebo horolezecký orgán, který za oblast z horolezeckého hlediska ručí. Na Kotýzu se dlouhá léta nikdo takový nenašel, každému to na takové lámačce bylo buřt. Takže ČHS o výjimku nepožádal, ochranářům to taky bylo jedno. Berounská Lokomotiva tedy Správu CHKO nějak obešla a dostala výjimku přímo od ministerstva. Jenže ta platila na max. 6 lidí denně a vždy s doprovodem někoho z Lokomotivy. Teď už je to dojednané na oficiální úrovni a může se tam lézt. Viz
http://skaly.horosvaz.czJestli chceš vstoupit do ČHS, tak jedinou podmínkou je zaplatit členské příspěvky (ať už jako člen oddílu, nebo jako individuální člen). Nikdo po Tobě nechce nic jiného, než dodržovat pravidla.
Jiná věc je, pokud chceš do oddílu. Některé mají povinné horoškoly (např. Lokomotiva Brno, Spartak Ostrava, Humanita Praha), jiné jenom metodické dny (např. Horoklub Chomutov), někde musíš přelézt určité cesty s a určitou obtížností (např. Český ráj Turnov), někde vůbec nic. Je to prostě dneska všechno na Tobě. Stejna jako v tom rakouském Alpenvereinu.
Žádné povinné helmy, prsáky, uzle...