Z hlediska licencí platí stále to samé, tedy nutnost mít na raftu člověka s místní licencí a při komerčním zájezdu kanoí a kajaků jednoho na skupinu. V případě canyoningu taky jednoho na skupinu.
Reklama
Zdálo by se, že se situace nijak nezměnila, ale jak jsou nařízení kontrolována? Dříve podnikaly místní orgány přímo hony na různé cestovky (české nevyjímaje), kdy si i fotily obličeje průvodců, a vyžadovaly všechny licence nebo dávaly vysoké pokuty. Letos došlo ke změně. Jak potvrzuje Michal Kůra, majitel kempu v Bovci, došlo zde ke zmírnění akčnosti místních státních orgánů:
Kontrola letos téměř žádná. Pokud tam nějaká byla, tak spíše z daňového úřadu a kontrolovala místní firmy, jestli dělají všechno podle zákona (doklady, zaměstnanci atd.). V roce 2009 kontrolovali z hlediska daní i cestovky ze zahraničí (pozn. redakce: byla vyžadována registrace na daňovém úřadu v Tolminu), což jim EU vysvětlila, že to není možný. Samozřejmě pokud je firma registrována v EU, nepotřebuje už žádnou jinou registraci ve SLO a odvádět tam daň apod. Co se týká jejich místních licencí, tak kontrola tam byla maximálně třikrát za sezonu.
I z tohoto důvodu jezdilo letos do Slovinska mnoho cestovek a situaci s licencemi moc neřešily.
Michal doporučuje ale i jinou variantu a to najmutí místního průvodce:
S některými skupiny to řeším tak, že jim půjčuji průvodce. To jde ale jen u kanoe zájezdů, kde stačí jeden na skupinu.
Jedna změna přece nastala. Od 15.7.2010 platí nový zákon o Triglavskem národním parku, který se vodáků moc netýká, ale canyoning je v parku nově zcela zakázaný. Jak Michal upozorňuje:
Nikdo neví, co bude v příští sezoně, a jestli nenastanou nějaké změny. To je věc, co mi na nich neskutečně vadí – že to všechno začnou řešit až v dubnu…
Petr