Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/slovensko/bela.aspx?kilo=komentar
Home Slovakia Belá Mapa

River Belá - comment to river

85% Oblíbenost řeky


Write your comment

Name: kavol, Date: 5/7/2023
Béla dnes za 74 cm v Podbanském. Jeli jsme od mostu Podbanské nad lávku mezi Liptovským Hrádkom a Peterom. Nevím, jak je to myšleno se zde uvedeným hodnocením obtížnosti, ale nějak jsme si nevšimli, že by se to někde lámalo ze IV na II - za tohoto stavu to byla podle mě poctivá WW III. Vršek byl techničtější, níže větší vlny, Baraka a Yukon s otevřeným rukávem (na pevné otevřence, jakože limit WW II, fakt ne, ani s velkým šizením). Padlé stromy (tři podél sebe) kousek nad Kokavským mostem, vlevo proříznuté a v pohodě průjezdné. Mimochodem, nízkou lávku mezi Podbanským a Kokavským mostem jsme nezaznamenali, a celkově vypadá kmtráž trošku mimo ... Jediný další strom přes byl necelý kilometr nad Vavrišovem v levém rameni (pravé ani nenapadlo někoho zkoušet), za tohoto stavu jsme ho bez problémů přejeli, ale o kus míň a už by byl krásně na namotání - a nebyl vidět dokud se dalo rozumně zastavit. (Jestli byly nějaké další v ramenech, kterými jsme nejeli, tak o nich samozřejmě nevíme, ale všude bylo celkem jasné, jestli vlevo nebo vpravo ...) U Vavrišova je peřejkostupínek, který chce ušidit při břehu, anebo fest viset na pádle, žumpa zastaví a přijde facka jak dům postupně z obou stran. Následuje elektrárna, kde jsme svorně zvolili náhon vlevo, s krátkým přenesením doprava - v místě odbočení se nájezd do hlavního koryta nikomu nelíbil. Dojezd na pohodu, tady bych řekl WW II semtam s příliš velkou vlnou, ale už ušiditelnou.
Name: Jirka, Date: 5/15/2022
Nebezpečný strom v té pravotočivé zatáčce dnes odstranili záchranáři, když hledali vodáka, který na Belé utonul včera. V tuto chvíli je tak jeden strom před Kokavským mostem (bez větví ale jen 20cm nad vodou) a další (hodně nebezpečný se spoustou větví) cca 1km pod Kokavským mostem. Oba se dají přenáset, ale opatrně.
Name: Martin M., Date: 5/4/2022
Ahojte. Pod parkoviskom dva stromy pred kokavs.mostom na vode 60 cm prvý prenášať sprava druhý sme vyčistili od konárov dá sa podplávať. Zával pod kokavs.mostom asi 300 metrov. Preniesť zľava. Nebespečný strom na konci sypajuceho sa svahu v pravotočivej zakrute zle to vidieť je to tam fakt nebezpečné. par stromov pod pribilinov nič vážne. nad Vavrišovom je rozdvojenie treba isť na pravo aj ked voda láka naľavo....je tam minimalne 9 stromov na 50 metroch.
Name: Ronald Barták, Date: 5/6/2019
V neděli 5.5.2019 jsme s vodáckou skupinou 12 nafukovacích lodí (RIO, BARAKA) sjížděli řeku Belá od silničního mostu mezi Pribilinou a Liptovskou Kokavou do Liptovského Hrádku a přibližně na GPS souřadnicích 49.063787N, 19.769431E těsně za Vavrišovem jsme v pravém rameni koryta řeky o něco prořízli dno na celkem 6 nafukovacích lodích. Nikde jsme si v řece ničeho nevšimli a v uvedeném místě většina z nás ani pod lodí necítila nic co by nasvědčovalo protržení dna. Díry v lodích cca 2 - 25 cm. V době kdy se to stalo ukazoval vodočet v Podbanském cca 65 cm. Proto dbejte v uvedené oblasti se svými nafukovacími loděmi zvýšené opatrnosti. Je docela možné, že za vyššího stavu v pohodě projedete nebo za nižšího stavu dokonce uvedenou příčinu objevíte. Nevím jestli je tam v řece nějaké železo nebo něco jiného, ale každopádně je to něco poměrně dost ostrého protože všechny lodě byly proříznuty velmi snadno. Jinak uvedenou GPS pozici berte prosím jako orientační s přesností cca 100m.
Name: Petr Kafka, Date: 7/11/2018
Ahojte, Belou jsme před týdnem jeli za stavu 54 cm od Kokavkského mostu. Za tohoto stavu na Barakách sjízdná, max jsme jednou dvakrát musely přetahovat. Nebezpečný strom u Vavrišova je stále neodstraněn, dá se celkem bez problémů objet. Nutnost však zastavit se a podívat. Další spadlý strom je cca kilometr předtím a je napříč celou řeku. Úseků, kde jsou spadlé stromy a řeka je neprůjezdná je více, budťe obezřetní! Kafáč
Name: Lex, Date: 5/29/2018
Belou jsme jeli 24.5.2018 za mírného podstavu - 53 cm v Podbánském. Začátek - Kokavský most, konec - Liptovský Hrádok za pěší lávkou nad jezem. 3x nafukovací kánoe RIO - Kutlíci. V horním úseku (po Pribylinu) 2x vývrat přes řeku, ale dostatečně viditelný s bezpečným přistáním. Jeli jsme to na třech RIECH za lehkého podstavu od Kokavského do Liptovského Hrádku. V horním úseku dva vývraty přes řeku, ale zavčas viditelné, s bezpečným přistáním. Nízký stav ale odhaluje břidlicové břehy, kde hrozí o ostré hrany proražení lodě. Nebezpečné místo, paradoxně za nízkého stavu, se vytvořilo v ostré pravotočivé zatáčce u Vavrišova pod vysokým sesuvem (kde se nedávno stala tragédie s rodinou na raftu), zde: mapy.cz/s/2GPW0. Zúžením proudu řeky do hlavního koryta to táhne přímo do popadaných stromů. Přistát vpravo a přenést. Následuje obligátní přenesení, "díky" MVE, vysušeného jezu a zbytek plavby už pohoda.
Name: Ladislav Flek, Date: 5/31/2016
Řeku jsme jeli 26.5.2016 (stav 61 cm Podbánské) a 27.5.2016 (63 cm). Lodě 2x RIO Kutlíci. Trasa od "Kokaváku" po Liptovský Hrádok - výstupní místo za mostem pro pěší. Úsek po Pribylinu bez zádrhelů. Stupeň před ženijním mostem jsme jeli vlevo. Za mostem to vede doprava ale je to jen poloslepé rameno, které si zde zřejmně vybudovali majitelé zdejších domků - na konci se musí přenášet zpět do řeky. Když jsme to jeli podruhé, přetáhli jsme lodě hned za mostem doleva. U Vavrišova, cca 1,3 ř.km. nad jezem/náhonem do MVE jeďte vpravo. V levém rameni je velký zával ze stromů. Jeďte vpravo zde: mapy.cz/letecka?x=19.7781783&y... Zával ze stromů zde: mapy.cz/letecka?vlastni-body&x...
Name: Marek Palisa, Date: 5/27/2014
Letošní povodňové stavy zrušily naučené průjezdy, jak je znáte. Momentálně je na Belé 14 denní zákaz splouvání pro raftové společnosti. Z tohoto důvodu nikdo neprořezal padlé stromy v řečišti. Od Podbánského je úsek natolik zapadaný , že není možné jej momentálně sjíždět. První strom je v levotočivé zatáčce po asi 1,5 km. Vracák k zastavení je po pravé straně. Důrazně nedoporučuji plavbu nafukovaček. Nestihnou zastavit a skončí pod stromem. Další strom se dal skočit u břehu, kde při 94 cm v Podbánském se v pravé části nad stromem tvořila vlna. Při neúspěšném nájezdu prý ho již několik kajakářů podplavalou. Při třetím přenášení stromu jde v dálce vidět i čtvrté zablokování. Obejít po lesní cestě vpravo. Skok nad Železňákem se taky trochu změnil. Válec se přesunul na střed. Je možné projet úplně při pravém břehu anebo od středu po asi 2 metry od levého kraje, při kterém se vytvořil další válec. Od Železňáku je opět koryto zablokované padlými stromy.
Name: Lex, Date: 5/24/2014
10.5.2014 jsme jeli Belou na nafukovačkách (Baraka, Rio) od Kokavského mostu po Pribylinu. Na řece je tradičně několik vývratů, ale asi 2 km před mostem u Pribyliny jsme do jednoho vlétly a cvakli se o něj. Je to zde: mapsengine.google.com/map/edit... Mírná levá zatáčka, kde je docela vhodné rychlé vyhodnocení situace a objet ho VPRAVO (vývrat uzavírá levou část řeky). Po nás se asi během hodiny do něj „chytilo“ asi pět dalších lodí. Pokud někdo zůstane na levém, téměř kolmém břehu (tak jako můj háček), je docela obtížné jej odtud dostat.
Name: Jackie, Date: 4/29/2014
Horný úsek je čistý bez padlých stromov len jeden sa podlieza, no je dostatočne vysoko nad vodou. Ešte sme išli po Račkov potok, ktorý sa dá prejsť bez vysadania. Rafty jeden úsek račej pozrieť.
Name: Peter, Date: 4/23/2013
Od dnes t.j. 23.4.2013 rieka je od Kokavského mostu po Lipt. Hrádok bez popadaných stromov.V úseku od Podbanského po Kokavský most sú v koryte asi tri stromy.
Name: Malinký, Date: 4/22/2013
Belou jsme jeli letos 21.5. za stavu vody 62cm a začínali jsme dva kilometry před Podbanským kvůli stavu vody. Vršek byl nesjízdný. Voda krásně průzračná a ledová. Za tohoto stavu vhodná i pro ne-profíky. Avšak technicky dobře sehrané vodáky, jelikož jsme narazili asi na 5-6 míst, kde byli přes řeku napadané stromy a museli jsme je atleticky podjíždět skočením do Baraky a nebo stavět na složitých místech. (Pár klád jsme i odklidili bylo-li to možné, ale pořád jich tam několik zůstalo) V každém případě je to dle mého názoru jedna z nejkrásnějších Slovenských řek, kde vodáků moc nepotkáte, krajina je úžasná a navíc díky četné rozvětvenosti Belé si ji můžete sjet i několikrát a pokaždé jinak. Upozornění: Nenechávejte si drahé věci ve stanech a to ani když tam spíte. Hezky si to dejte k nohám do spacáku nebo do auta schovat. Díky většímu počtu lidí, kteří na naší společnosti PARAZITUJÍ je pravděpodobnost okradení větší než jinde (mimojiné i díky menší frekvenci vodáků). My jsme n takového parazita narazili a stálo nás to dva telefony a 100 Euro. Přesto se tam určitě vrátíme.
Name: Verčák, Date: 7/31/2010
úsek Kokavský most - železňák. "asi" 1 km před Železňákem je padlý strom přes celou řeku. Daný úsek je nutno přenést. Strom jde vidět na sto metrů ale zastavení je obtížné. Situace je nahlášená policii Slovenské republiky...
Name: mgx, Date: 5/11/2010
Sneh v žlaboch pomaly končí, takže tohtoročná vodácka sezóna na Belej bude krátka- odhadujem ešte tak 1, max 2 vikendy (ak nezaprší). Úsek Podbanske-Kokavský most - pod ostrovom (300m pod podbanskym) v tobogane strom, da sa zastavit napravo a popri brehu ho na kajaku skocit, inak doporucujem zvolit prave rameno a usetrit si prenasku. Nizsie S-ko ciste, mozna jazda vpravo aj vlavo, jedine v prudnici neprijemny strom - hlavne za nizsich vodnych stavov (70cm). Pod kokavskym mostom nic noveho- jedine zopar stromov v prudnici.
Name: Wlado, Date: 5/10/2010
Ahoj! Jeli jsme na Yukonech o víkendu Belu 8.-9.5. V sobotu úsek Podbánske - Ráčkový potok (Podbánske 85cm) - pro horní část by to chtělo trochu víc vody, ale pro kajakáře ok. V neděli úsek Kokavský most - Vavrišovo (Podbánske 80cm) - v pohodě. Překážky: hned první "rozdvojka" pod Podbánskem - v levém rameni napříč strom - ale jde přistavit a přenést. Jinak vždy vítězila hlavní proudnice. Semtam to táhne do křovin, ale nic s čím by si zkušená posádka neporadila. Mezitím jsme si "odskočili" na Bialku (Lysa Polana 180cm), vizuální kontrola Jurgow-Szalasy - málo vody...vrátili jsme se zpět na Belu.
Name: Vladimír Tichomirov, Date: 5/17/2009
Pozor na krádeže - během víkendu 15.5. - 17.5. byla vykradena na nasedacích a vystupovacích místech odstavená auta. Po zkušenosti nedoporučuji nechávat auto bez dozoru nebo v autě nesmí být vidět žádné předměty. A podle policie to nebyly výjimečné případy.
Name: Ondra, Date: 5/12/2009
Jeli jsme 10.5.09 za stavu 80cm v Podbanském od železného mostu na Liptovskou Kokavu až do Váhu. Ramena, která jsme zvolili, byla naprosto bez spadaných stromů, sjetí bezproblémové. Největší vlna je těstě pod skálou na levém břehu. Jez chvíli poté na levo je snadno sjízdný prostředkem mírně nalevo. 4 zpomalovací stupně před Váhem se dají sjet, ale je to spíše dělání rýh do lodí...
Name: traid, Date: 8/1/2008
Splutí při 80cm v Podbánském, Nad Vavrišovem je aktuálně velmi nebezpečné místo - asi 2 peřeje před skálou řeka točí doleva přes několik omletých kmenů zasebou - proud tlačí pod ně, vlevo je menší bariéra a blokuje ústup mimo proud. Šikovný kajakář asi projede, Palavisti jsou hodně ohrožení. Jinak dobré až na jedno místo v úseku nad Pribylinou, kde řeka uhýbá po "pádu" přes příčnou lavici ostře vlevo a kompletně naráží do spleti kořenů, kde se z 9 palav (co tam po nás projeli) namotalo 7. Úsek se asi bude rychle měnit - celý pravý břeh je hodně nestabilní. Elektrárna před Liptovským Hrádkem je údajně čerstvě protržená (končili sme Vavrišovem - neviděl jsem). Na závěr jen malá poznámka - viděl jsem tam domlácené promrzlé vodačky bez neoprenů a helem, což považuju u takové řeky za solidní hazard...
Name: Pavel, Date: 6/6/2007
Pozor na kemp u Vavrisova na Belé. V noci za spánku nekdo navstevuje stany.
Name: Martin Š., Date: 6/13/2005
The river dissects into two branchs under Kokavsky bridge. Better paddling is right.
Name: Josef Kalousek, Date: 5/18/2005
Od Kokavského mostu je řeka bez problému sjízdná. U elektrárny před Liptovským Hrádkem přehradili řeku, většina vody šla na elektrárnu. Zastavení před jezem vpravo je v pohodě. Při nízkém stavu vody je asi 200m málo vody.
Name: dana sedláčková, Date: 4/10/2002
Uvadeny limit 50 cm v Podbanskem (alespon dle toho, co je v konferenci a na www.kanoistika.sk ) vylozene nestaci. Jeli jsme to asi 2 km pod Podbanskym. Odtud do Pribilyny to bylo vylozene na hranici, ale koryto se zuzilo, a voda tekla pouze vneskem meandru. Za to za Pribilinou se to rozsirilo a jizda se promenila co chvili v pesi pochod (asi tak 4 km). Pak uz to zas slo az do L.Hradku. Tesne pred L. Hradkom je temer vsechna voda odvadena do elektrarny. Jsou k spatreni stavidla a betonovy stupen, ktery prehrazuje i puvodni tok. Za maleho vodniho stavu se da projet az k elektrarne a tam to prenest ( akorat se musi cestou jeste jednou pretahovat stavidlo). Za limit sjizdnosti pro usek Podbanske Pribilina bych povazovala alespon 55 spise 60cm. Pochybuji, ze by to ale stacilo na koryto pod Pribilinou.
Name: Honza, Date: 1/1/1970
Pro zkusenejsi je lakavy horni usek po most nad ustim Rackoveho potoka (odbocka u hotelu Encian, smer Liptovska Kokava /neplest s tzv.Kokavskym mostem/). Mene zkuseni mohou zde zacit a spluti ukoncit pred Liptovskym Hradkem. Niz je problematicky prujezd, voda se rozleva do sirky a v Hradku je nekolik stupnu z lomoveho kameni vetsinou pro nedostatek vody zcela nesjizdnych. Ochranne pasmo konci az kousek pod Podbanskym, poznate to lehce - jedine misto, kde silnice vede kratce primo po brehu po cerstve opravene navigaci. Jinak je mozne nasedat o neco nize u tzv. Kokavskeho mostu, kde je zastavka autobusu, vychodiste turisticke znacky a bufet. Mistni mi tvrdili, ze se Bela jezdi jiz od soutoku Ticheho a Koproveho potoka jiz pri 55 cm v Podbanskem, ale to povazuji po vlastnich zkusenostech za desne utrpeni. Dal bych prednost aspon 70 cm. Levne ubytovani je mozne tez v Liptovskem Mikulasi kousek pod slalomovym kanalem na pravem brehu v ubytovne TJ.
Tisk kilometráže:

Od říčního km:     do říčního km:    

Detailní výpis:


nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu

07.05.23 Belá: Béla dnes za 74 cm v Podbanském. Jeli jsme od mostu Podbanské nad lávku mezi Liptovským Hrádkom a Pe ... více
15.05.22 Belá: Nebezpečný strom v té pravotočivé zatáčce dnes odstranili záchranáři, když hledali vodáka, který na ... více
04.05.22 Belá: Ahojte. Pod parkoviskom dva stromy pred kokavs.mostom na vode 60 cm prvý prenášať sprava druhý sme v ... více
06.05.19 Belá: V neděli 5.5.2019 jsme s vodáckou skupinou 12 nafukovacích lodí (RIO, BARAKA) sjížděli řeku Belá od ... více
11.07.18 Belá: Ahojte, Belou jsme před týdnem jeli za stavu 54 cm od Kokavkského mostu. Za tohoto stavu na Barakác ... více
29.05.18 Belá: Belou jsme jeli 24.5.2018 za mírného podstavu - 53 cm v Podbánském. Začátek - Kokavský most, konec - ... více
31.05.16 Belá: Řeku jsme jeli 26.5.2016 (stav 61 cm Podbánské) a 27.5.2016 (63 cm). Lodě 2x RIO Kutlíci. Trasa od " ... více
27.05.14 Belá: Letošní povodňové stavy zrušily naučené průjezdy, jak je znáte. Momentálně je na Belé 14 denní zákaz ... více
24.05.14 Belá: 10.5.2014 jsme jeli Belou na nafukovačkách (Baraka, Rio) od Kokavského mostu po Pribylinu. Na řece j ... více
29.04.14 Belá: Horný úsek je čistý bez padlých stromov len jeden sa podlieza, no je dostatočne vysoko nad vodou. Eš ... více

more ... Add Hotline
Spolujízda (pendl aut)

Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama