Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Mala-Becva.aspx?ID_clanku=1915

Malá Bečva

published: 6/21/2017 | describe of rivers: Bečva

Malá Bečva byla tím cílenějším korálkem z korálků na nikterak dlouhé šňůrce vodní trasy, na které se pod lodí několikrát změní název toku, aniž by se loď musela nutně někam jinam převážet. Takových míst je doma povícero. Po předčasném ukončení Bečvy jsme se díky vysokému nadstavu přesunuli do Troubek. Malá Bečva je nacucaná vodou a my se ji pokusíme splout hned za silničním mostem.

Reklama
Začátek Malé Bečvy
Začátek Malé Bečvy

Most má na své návodní straně svislou betonovou stěnu se dvěma stavidly.

Silniční most přes Malou Bečvu v Troubkách
Silniční most přes Malou Bečvu v Troubkách

Za Troubkami překonáváme šest různých s bohatou fantazií po domácku zbudovaných lávek. Dlouhou a širokou Orlici taháme z vody před lesním mostkem. Za ním napříč přetínají tok nad jeho hladinou celkem tři zatrubněné produktovody.

Lesní mostík u Troubek
Lesní mostík u Troubek

Následně proplouváme kolem lesní usedlosti Drásov a stále více se zanořujeme do rovné lesnaté krajiny před Chropyní. Vesele se kroutíme v lesních meandrech, hladina vody je v rovině s břehy. Překážky a zapadaná místa se vyskytují v hojném počtu. Nic obtížného, co by mi utkvělo v paměti.

Za železničním mostem mezi Kojetínem a Chropyní dochází k rozdělení toku na dvě ramena. Pokračujeme hlavním tokem, což je levé rameno Malé Bečvy. Jedná se o bývalý mlýnský náhon, který má plno vody. Pravé rameno Malé Bečvy je na svém počátku zanesená zarostlá vyschlá strouha. U rybníka Hejtman opouštíme levé rameno a dáváme přednost vpravo čtyřmi vysokými stavidly přehrazené vodoteči, která následně vtéká do pravého ramene Malé Bečvy. Ve skutečnosti to je opačně, protože v pravém rameni není skoro žádná voda.

Stavidla
Stavidla

Ochudili jsme se tak o poznání Koryta - malého, šest metrů dlouhého akvaduktu poblíž sádek. Akvadukt převádí levé rameno Malé Bečvy přes vodoteč Svodnice. Těsně před chropyňským silničním mostem se stéká pravé rameno Malé Bečvy s málo vodnatou Svodnicí. Soutok oživuje postavička vodníka Volšovečka. Foto 19

Ústí Svodnice a vodník
Ústí Svodnice a vodník

Za silničním mostem je Malá Bečva Chropyňskými prořezaná až za její soutok se svým levým ramenem kvůli pořádání tradiční vodácké akce. Krásně, hlučně a dlouho nás zde od svého hnízda odlákával mazaný kačer, který skvěle předstíral celkovou zchromlost a neduživost, než se zcela náhle ztratil pod vodou. Nepoznali jsme, v kterém místě úplně zdráv a tiše vyplaval. Za Plešovcem opět vydatně Malá Bečva meandruje a chvíli to trvá, než přijde soutok s Moštěnkou. Na soutoku jsme byli už za tmy. Moštěnka rychleji valila užším zařízlým korytem s osvětlenými hrázemi. Po kilometru plně průjezdným korytem vtéká Moštěnka do řeky Moravy. Morava měla díky Bečvě pěkně zvýšený stav vody. Na soutoku Malé Bečvy a Moštěnky začíná předměstí Kroměříže – Horní Zahrady. Po dvou kilometrech plavby po řece Moravě jsme po sedmnácté hodině ukončili náš vodácký výlet v Kroměříži na levém břehu u schodů vodočtu v Chropyňské ulici před mostem silnice 47.

Orlice v cíli
Orlice v cíli

Večerníček
Další kapitoly:


Diskuse nad článkem
Castor fiber dementius, kavol, 6/21/2017 8:53 AM
| Re: Castor fiber dementius, kavol, 6/21/2017 1:47 PM
| Re: Castor fiber dementius, jozka, 6/21/2017 9:42 PM
| Re: Jez před ústím Teplé, jozka, 6/23/2017 9:46 AM
..., HH, 6/22/2017 4:15 PM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama