Raft.cz

Tisk z adresy https://rivers.raft.cz/Clanek-Moravska-Sazava-a-Morava.aspx?ID_clanku=106

Moravska Sázava a Morava

published: 5/17/2001 | describe of rivers: Morava, Moravská Sázava

Ve dnech 4. 5. až 6. 5. 2001 jsme jeli část Moravské Sázavy od Lupěného po soutok s Moravou, po které jsme pokračovali až do Chomoutova. Použili jsme nafukovací kanoe zn. Pálava. Podle teletextu byl dne 6. 5. 2001 stav vody na Moravě v Olomouci 133 cm a 24 m3/s.

Reklama

Moravská Sázava s posledními zbytky jarní vody byla pro zvolený druh lodí slušně sjízdná. Úsek od Lupěného po Zábřeh na Moravě je příjemnou, nepříliš náročnou vodní turistikou s velmi pěkným okolím. Cca 800 m za Lupěným je jez, který je nutné přenášet. Další část je tvořena meandry bez překážek v podobě stromů či velkých balvanů ve vodě. Zážitkem je soutok s Moravou.

První nocleh pod stany jsme absolvovali na 284 km řeky Moravy u jezu s levostranným náhonem pod Lukavicemi. Náhon vede vodu do elektrárny pozoruhodné čistě kubistickým stylem stavby. Prostor pro táboření je ideální na obou březích. Mírnou komplikací byla přítomnost muchniček.

Druhý den jsme pokračovali po hlavním toku. Vyšší stav vody umožnil jízdu obou jezů u Moravičan (pod železničním i silničním mostem) a urychlil plavbu množstvím pěkných meandrů. Také dva "jezy" ze sypaných balvanů byly na prázdných(!) gumových lodích sjízdné. Propust na jezu pod romantickou stavbou Tempel nad Novými Mlýny byla za uvedeného stavu vody sjízdná pouze pro zkušené. Pro vodáky je téměř povinná zastávka ve vyhlášené Rybářské Baště na Nových Mlýnech. Nevýhodou jsou vyšší ceny. Další noc jsme strávili na Loděnici v Litovli. Poplatek za osobu činil 10 Kč, pitná voda byla k dispozici. Od 15. 5. 2001 po instalaci suchých WC a některých dalších vymožeností má cena stoupnout na 25 Kč/os/noc. V restauraci, která sousedí s tábořištěm, mají velký výběr točených piv (Plzeň, Gambrinus, Kozel, Radegast) k doplnění tekutin a slušná jídla.

Třetí den jsme pokračovali Litovlí po jednom z bočních ramen vedoucích vodu do malé vodní elektrárny. Na konci Litovle na soutoku s hlavním tokem jsou delší peřeje. Nejkrásnější úseky jsou pod Litovlí a pod Hynkovem (hlavní tok)kde kromě náročné vodní turistiky (meandry s rychle proudící vodou a častými překážkami v podobě padlých stromů nad hladinou, na hladině i pod ní) je možné zahlédnout mnoho chráněných živočichů a zajímavých rostlin. Protože se celé území nachází v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a oba úseky jsou Národní přírodní rezervací, je nutné respektovat požadavky § 26 Základní ochranné podmínky chráněných krajinných oblastí a § 29 Základní ochranné podmínky národních přírodních rezervací zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění. Po hlavním toku Moravy pod Hynkovem je zřejmě opravdu zakázané jezdit, i když výrazné upozornění zde chybí. Mlýnský potok vedoucí od Hynkova přes Horku nad Moravou do Olomouce je pravděpodobně vodní cestou vyhrazenou orgánem ochrany přírody.

Na rozdíl od informací jiných vodáků jsme, stejně jako loni v létě, nezaregistrovali přítomnost "mračen" komárů.

Tomáš




Diskuse nad článkem
Snad jsi jen Tomáši, david, david.se~volny.cz, 5/21/2001 12:00 AM
 
 


Facebook Facebook   RSS - články a novinky RSS 2.0 Email na redakci serveru raft.cz Chcete psát články pro raft.cz? Trička a mikiny raft.cz O raft.cz
Uvedené texty mají pouze informativní charakter. Vodácký sport je potencionálně nebezpečný a vždy je nutné posoudit zobrazené informace dle aktuální situace.
Reklama