Předváděcí akci záchrany z nebezpečného jezu v Českém Šternberku dne 18.8.2011 pořádala Vodácká škola záchrany za účasti středočeských hasičů a Českého svazu kanoistů sekce VT, za finanční podpory Povodí Vltava s.p. a Středočeského kraje a vstřícnosti majitele pozemku pana Filipa. Jez v Českém Šternberku byl jako první v republice vybaven technickými prvky pro laickou i profesionální pomoc, které byly na akci předvedeny veřejnosti.
Již vloni proběhla jednání jak s podnikem Povodí Vltavy, tak s Ministerstvem zemědělství, kdy jsme společně navrhli jez Český Šternberk jakožto pilotní jez celého projektu zabezpečení nebezpečných jezů. Jez měl být osazen maximem technických prvků pro záchranu, aby bylo možné ověřit jejich funkčnost a způsobilost při záchraně.
Samotný průběh akce předčil očekávání ve výkonu lektorů VŠZ a hasičů. Ukázali přítomným záchranu bez zabezpečovacích prvků, tedy jak nebezpečně museli hasiči dříve zasahovat, techniku záchrany z upoutaného raftu a nakonec, jako první v republice, záchranu z lanovky, kdy se na předem napnutém lanu spustil do jezu záchranář, odlovil plaváčka a byl přitažen k výstupnímu žebříku v podjezí.
Na ukázkách bylo zajímavé, jak jednotlivé techniky byly časově a materiálově náročné. U upoutaného raftu, kdy nejprve muselo být napnuto vodící lano přes řeku, aby byl raft jištěn ve válci, bylo nutné 8 lidí a doba zásahu se pohybovala pod 7 minut. Zatímco pomocí lanovky, kde již je ocelové lano předepnuto dopředu, byli potřeba jen 4 lidi a čas do vytažení plaváčka byl pod 2 minuty.
Každá z předváděných technik má své výhody i nevýhody, ale určitě jsou mnohonásobně bezpečnější, než zásah bez jakéhokoli jištění. Ukázalo se, že předem připravená lanovka dokáže výrazně zrychlit záchranu osob z nebezpečného jezu a tím zvýšit pravděpodobnost na záchranu lidského života. Bohužel lanovka zde zatím není natrvalo, protože bude nutné vypracovat projekt a zažádat o stavební povolení.
Celou akci sledovalo kolem 100 diváků. Přijeli se na ni podívat zástupci MZE, zástupci některých podniků povodí, za ČSK sekci VT se jí zúčastnil předseda, a za HZS zástupci GŘ a okresního vedení.
Jsme velmi rádi, že se akci podařilo díky výše uvedeným subjektům realizovat, a věříme, že se podaří tyto prvky rozšířit i na další jezy. Bohužel je to otázka financí, které i přes snahu o spolupráci jednotlivých podniků povodí, zatím chybí. Je to škoda, protože dokud se do řek, jakožto do zdrojů příjmů, nebude pravidelně investovat alespoň zlomek financí na jejich zabezpečení, tak v nich budou umírat lidé zbytečně, a budou ohroženy životy záchranářů. A to není jen starost správců povodí, ale i tvůrců zákonů, norem a i krajských vlád, magistrátů či obcí, jejichž územím řeky protékají. Letos na našich řekách zemřelo jíž několik lidí zbytečně, kteří mohli žít. Ne vždy to byli vodáci a hazardéři.
Ešus, Petr