ad síla vody, Dan, 8/18/2023 2:30 PMna grenobelské Jizeře jsem nebyl a nebudu si tady slinit prst a pohledem do digimapy dělat znalce, ale i tak bych poznamenal jeden důležitý jev, platný obecně.
Příroda vodákovi obvykle nedělá zlomyslnosti, ale gradienty naopak shlazuje. Člověk své stavby takhle promakané nemá. Vždyť kolik známe přírodních sifónů nebo obecněji míst, které při VV naberou dramaticky na obtížnosti. Dramaticky myslím skokově. (ano, střílelo se dynamitem v posl. stoletích vydatně, kvůli voroplavbě i plechovým pekáčům). Naopak ale u jezů za VV je náhlá změna příslověčná a mj. 1 z důvodů existence tohoto webu.
Ale co si málo vodáků uvědomuje, protože nám chybí mnohačetné zkušenosti s přirozenými řekami, resp. přírodními břehy, že s umělým břehem je to nämlich to samé.
Na Tvých fotkách, Windy, je to vidět přímo didakticky. Jakmile je napřímený břeh s protipovodňovou hrází nebo stavbou u koryta, musí být po stranách zajištěn proti vysokým energiím obrovskými balvany. A tam se blbě leze ven, ale i do lodě a to i za nízké vody! Takže pozor, nebezpečí.
Protože ale přirozená řeka energii intenzivně disipuje, a to znamená prakticky vždycky do stran, jsou přirozené břehy naprosto báječné k opalování, svačince i nalodění (pokud si nevyberete nárazový, ale jesepový břeh). I taková labská soutěska by vypadala jinak bez silnice a regulace ... a taky před 200 jistě jinak vypadala.
Ono se stačí zamyslet na Berounce, Otavě, Sázavě ... v ČR vlastně všude. A potom ty ryby ... ony si na ty tišinky rozestrkané po stranách za celé škály Q za ta statísíciletí evoluce zvykly a naučily se na takových místech dokonce vytírat ... tu v písečku, tam na kořínky, jinde na "travičku". Ale přišel člověk, inženýr, budovatel, tam chce silnici, tam dráhu, jinde aspoň domeček ... proto vidíme plavat domky při povodních a málokdo to vnímá jako chybu stavitele, páč nám srdce pláče a proč by měl člověk za své chyby platit, když "příroda je nepřítel" a řeky se musí zkrotit, aby "neškodily".
A naopak lososa už tady skoro 100 let nepotkáme. A přitom nám nebral oběd jako vlk a medvěd. Jemu jsme prostě a jednoduše zničili bejvák (řeku) a to hned trojím způsobem: chemicky, hydrologicky a morfologicky ... a další na řadě jsou Pavlovi zlatí úhoři ... ale my si ještě připíchnem do prsa odznáček, jak jsme splnili závazek x-té pětiletky za OBNOVITELNÉ zdroje energie.
P.S. Nad hezkýma fotkama (díky) se hezky přemítá, ale životně důležitý moment nesmí zapadnout ... ten hluboký pocit, že voda je živel, tomu je třeba se podřídit, přizpůsobit a zapamatovat, proto jsou takové zkušenosti klíčové! Díky. Dan