Re: PoplatkyANO,limit 50NE, Šemík, xsemik~seznam.cz, 1/7/2009 1:17 PMAhoj,
když tady tak čtu různé reakce na limit, tak jsem Vltavu jel vloni za stavu jen pár cm nad limitem a přišlo mi, že za podlimitního stavu už to zrovna o moc vodáckých zážitcích nebude.
Takže mi loňský limit přišel jako celkem rozumný kompromis. A vzhledem k tomu, že byl květen, tak na řece s výjimkou jedné nebo dvou skupin vodáků nebyl skoro nikdo.
Jinak si taky myslím, že pálava obsazena průměrnou posádkou nadělá míň škody než plasťák obsazený toutéž posádkou. Něco jiného je, pokud pokud se jedná o zkušenou posádku. Tam je rozhodně pevná loď manévrovatelnější.
Když si vzpomenu, jak mě na Teplé několikrát málem přizabili přiopilí klienti CK CVOK, kteří s plasťákem přeorávali dno, případně na lámající se laminát jiné cestovky na Střele, tak si myslím, že pálavka v rukou méně zkušených vodáků je menším nebezpečím jak pro ně tak pro přírodu a jejich okolí ;-)
Co se týče perlorodky, tak bych se časem možná spíš obával studie vlivu "nadměrné lodní dopravy" na život ryb. Protože kromě toho, že jezdím na vodu (přiznávám, že v poslední době hlavně na pálavě), tak taky chytám ryby. A když jsem občas viděl kolony lodí na Otavě pod Sušicí v létě, kdy se z břehu na břeh dalo dojít skoro suchou nohou, tak tak jsem to rybám moc nezáviděl. Vzhledem k tomu, že se v těch 20 cm sice mohly schovat za kameny, ale po průjezdu (jestli se tomu vůbec dalo tak říkat) několika lodí vedle sebe (za dost hlasitého halasení všech řečí s výjimkou čestiny) se vystresovaní pstruzi snažili dostat na mělčinu a občas tam bylo i několik mrtvých ryb, u kterých byla otázka, zda jejich úhyn nezpůsobil stres. A pokusy o chytání na Vltavě pod Dívčákem jsem kdyzi v létě vzdal poté, co jsem zjistil, že ke druhému břehu můžu nadhodit tak jednou za 5 minut, když byl mezi loděmi zrovna rozestup aspoň 7 metrů… A mám dojem, že perlorodka ke svému vývojovému stadiu potřebuje větší exepláře lososovitých ryb, které na Šumavě v posledních letech tak trošku decimuje pro změnu chráněná vydra, případně poněkud nelogicky chráněný kormorán.
Co se týče rybářů, tak mám vážnou obavu, že do věcí limitu na šumavských řekách moc mluvit nemůžou. Tedy alespoň co se týká ČRS. Ten sice zastupuje asi 250 000 lidí (v Čechách je opravdu přibližně tolik registrovaných rybářů), ale pokud vím, tak s NP moc domluva nebyla. A ani jsem v poslední době nikde v rybářských časopisech neviděl odbornou diskuzi na toto téma. Je zákázáno na území parku nasazovat nepůvodní druhy ryb (siven, duhák) a lov původních druhů ryb začíná být omezován na metodu chyť a pusť, aby se dokázalo, že za klesajícími populacemi ryb nemohou rybáři. Lov na části Vltavy, kde se řeší limit, je v popisu revírů docela omezen, na značnou část toku je přístup zakázán minimálně z jednoho břehu. Co se pak týče ochrany živočichů a hájení, tak vše schvaluje vždy příslušný krajský úřad, ČRS to může akorát navrhnout. Ale jak se motám mezi oběma zájmovými skupinami, tak vím, že je zde značná nevraživost – vodáci nadávají, že se musí vyhýbat rybářům/nahozeným udicím x rybáři nadávají na plašení ryb a na značný hluk u vody.
Pokud bys měl Ešusi nějaký problém s ČRS, tak občas mohu vysvětlit i pohled z druhé strany barikády… ;-)