Re: Zvrácený přístup, Ešus, psalek~jagacz.com, 9/13/2013 9:21 AMAhoj Honzo a Petře.
Je zbytečné se hádat, je třeba se domluvit. Vodní turistika je někde jinde, než před 50 lety. Tehdy se ani nesnilo, jaké terény se dneska jezdí běžně. Tomu vývoji odpovídá i zájem o vodácké terény.
Vodní zákon a zákon o vnitrozemské plavbě, a taky technická norma na jezy a stupneě od MZE dávají tento spor do jiné úrovně. Oba dva druhy oprávněného využití povrchvovýých vod jsou si v podstatě před zákonem rovny, navíc technická norma pro jezy a stupně jasně určuje, že existují oprávněné plavební zájmy, a že na turisticky významných řekách je nutné tyto zájmy respektovat a umožnit překonání těchto překážek splutím , splutím propustí či přenesením.
Jenže ustanovení těchto zákonů si dpsud nikdo nevynucoval.
Je potřeba si prostě zvyknout na to, že povrchové vody může využívat vícero oprávněných uživatelů dle platných zákonů a že podle mého názoru jeden uživatel nemá právo svým využitím neumožnit využívání dalším uživatelům. Kvůli tomu se na vodních dílech stanovuje minimální zůstakový průtok. Ten by měl být tak velký, aby právo užívat povrchové vody pro ostatní uživatele zůstalo neomezeno. Chápu , že tento názor můžou brát někteří podnikatelé jako útok na svoje investice, ale tak to není. Je to útok na zodpovědné pracovníky státní správy, a pracovníky vodoprávních úřadů. kteří jsou za toto přímo odpovědní, a kteří ani naplnění manipulačních řádů nekontrolují.
Prostě, podle mne jedno podnikání na vodě nesmí likvidovat druhé, je potřeba najít kompromis. Například ve Francii jsem se setkal s tím , že řeka byla pro vodáky od 9 do 18 hodin, a pak pro ostatní uživatele. Je nutno si při argumentaci uvědomit i reálná čísla. Na vodu jede ročně kolem 670.000 lidí, obrat je kolem 1,4 mld, a významně se podílí vodní turistika na zaměstnanosti lidí v regionech. Netuším kolk lidí v regionu je zaměstnáno v MVE, ale předpokládám , že toto číslo vzhledem k počtu lidí, kterým VT přináší zisky, je nižší. ALE, přednost má vždycky domluva.
Ahoj Ešus