značení jezů ,atd, Ešus, psalek~jagacz.com, 8/24/2007 5:29 PMAhoj všem.
k tomu značení jezů , co ve svém příspěvku zmínil Rosťák:
při diskuzi mezi mnou a Gríšou měl Gríša nápad , který se mi docela líbil , a sice před jez dát viditelně desku s barvou červenou , zelenou a oranžovou . Podle toho , kam by dosahovala voda , tak by to znamenalo nebezpečí na jezu ( nikoliv návod na sjíždění). Ty barvy by mohly být v libovolném pořadí , které by záviselo na té konkrétní překážce (jezu), podmínkách na řece, atd. Význam barev zná každé malé dítě a kromě toho by se dala na břeh dát na jezu tabule s vysvětlením významu barev a možná i s nějakým desaterem. Souhlasím s Rosťákem s tím , že seznam jezů je určen zejména pro laiky , jenže nějak nesouhlasím s absolutním zákazem . Kupříkladu lyžař , který sjede něco v Krkonoších , se hned nepustí na extrémní sjezdovky v Alpách , i když mu v tom nic nebrání . Tak proč ten co jede na vodu , i když by to na sněhu nikdy neudělal , to na vodě udělá? Není v tom někde zakopaný pes? Proč mě třeba černá sjezdovka varuje už jen svým označením a modrá mi říká můžeš?
Proto si myslím , že něco podobného bychom potřebovali dostat i mezi vodáckou veřejnost.
Tuhnický jez jsem jel ještě v dobách , kdy se v republice za jediný smrťák označoval Pilař. Některé další jezy jsem si po prohlídce a zajištění záchrany sjel , i když jsou označeny jako nebezpečné .
Jsem přesvědčen , že cesta ke snížení zbytečných úmrtí na našich vodách není jen jedna , jak výše popsal Rosťák , ale že je to soubor několika směrů.
1/Výchova - to je trvalá práce , ať už s dětmi , nebo s dospělými .
2/Pokud to umím , tak ukázkou kdy, jak, s jakým zabezpečením ano a kdy ne a proč.
3/systémem včasného varování - varující cedule před nebezpečím ( ty barvy se mi skutečně líbí). Propagace takového varovného systému by mohla být vedena různými letáky atd .
4/ukázkou , co se může stát . Třeba to co popisuje Jícha o hraní si ve válci , udělat na některém z jezů letních řek. Funguje to , mám s tím osobní zkušenosti, a jak jsem zjistil , tak nejen já. Takže třeba záchranou s případnou ukázkou práce na jeden víkend zabezpečit některý z podobných jezů v létě . Pár lidem by něco v hlavě uvízlo.
5/podporovat to co dělá třeba Petr se svojí školou , podporovat i zodpovědné cestovky a půjčovny , co nejen půjčují lodě , ale i učí jezdit.
6/dotovat třeba akce oddílů , které by udělaly výcvikové akce pro dospělou veřejnost - takové víkendové miniškoly vodácké zdatnosti .
7/snažit se ovlivnit při stavbě vodních děl tak , aby se na vodáky víc pamatovalo.
Co se týká jezů , tak je tady ale jeden háček. Každý jez má svého majitele , ať už soukromníka , nebo podniky povodí atd . Není to veřejný majetek , a proto k jeho používání by správně měl být souhlas jeho majitele . takže vlastně se nemůže jezdit žádný. Předpokládám ,že majitel nevystaví žádné povolení , protože by mohl být popotahován za škody , které by si na jezu někdo způsobil.
8/Zákazy podle mne samy o sobě nic nedokážou , už jen z toho důvodu , že to , co je nebezpečné pro začátečníka , je pro někoho jiného v pohodě a s prstem v nose .
Daleko víc užitku nese trpělivé vysvětlování , výchova ,vysvětlování, výchova . Tady můžete svojí iniciativou pomoct vy všichni , co tu diskutujete. Pomožte tedy tak , že elementární zásady bezpečnosti na vodě někomu z laiků vysvětlíte . Dohadovat se tady totiž moc užitku nepřinese , protože Ti , kterým se tohle má dostat, tyhle diskuze nečtou , a i kdyby si je přečetli, tak nerozumí tomu , o co se my tady dohadujeme . Zkuste se zamyslet nad tím , jak poučit obtížně poučitelnou veřejnost, a odpovědět si na několik otázek:
a/ pokud půjdeme cestou zákazů, budou je respektovat ? Jak si jejich respektování vynutíme?
b/pokud půjdeme cestou varování, varovných cedulí a systémů , budou je brát vážně a nebo ne ?
c/pokud budeme lidi okolo sebe poučovat , tak jakým způsobem?
d/oslovíme lidi případnou ukázkou přímo na jezu , a nebo ne?
Já jsem po hodně letech na vodě prostě pořád přesvědčený , že je účinnější výchova ,nežli v podstatě nevymahatelný zákaz. Tím nehaním v žádném případě seznam nebezpečných jezů na Hydru , protože te je jedna ze součástí osvěty , ale neoznačoval bych je zákazem sjíždění , ale mírou nebezpečnosti.
k tomu používání plovačky ve válci . Plovačka je jednoznačně výhodná. Dá totiž minimálně čas na rozmašlení , co dál, Chrání proti nárazu (i ve válci může být bordel) a taky přeci jen pomůže proti šoku ze studené vody, a to i v létě. Vyplavání spodem z válce, jednou jsem to zažil osobně, a bylo to na Lužnici na táborské sauně při tehdejších VTJZ, kdy jsem se tam motal i s lodí. Ale to je spíš krajní situace, v žádném případě návod .
Ahoj na vodě .
Ešus