Když jsem téměř před rokem upozorňoval na novou vyhlášku Ministerstva dopravy (MD) č. 46/2015, kde v §2 odstavci 6 je definice pro splouvání jezů na nesledovaných cestách (vodácky využívané toky), domníval jsem se, že se někdo této iniciativy chytí a bude žádat o novelizaci vyhlášky (článek Splouvání jezů jen s povolením správce jezu). Bohužel se tak nestalo, nikdo hozenou rukavici nechytil.
(6) Na povrchových vodách, které jsou vodní cestou nesledovanou, je plutí přes jezy nebo jejich propustmi možné pouze se souhlasem jejich správce a může být upraveno signálními znaky.
Tato definice znamená, že když není před jezem znak pro splutí, musí se zajistit souhlas správce jezu, jinak je nutné jez přenést. Asi všichni víme, že před jezy jsou maximálně umístěny signální znaky upozorňující na zákaz splouvání (nebezpečnost jezu), ale téměř nikde nejsou znaky umožňující splouvání. Jenže kde zjistit adresu správce jezu? Mnoho jezů je již soukromých a jednoduchý adresář nikde neexistuje (složitě lze dohledat některé adresy majitelů elektráren na Eru, přes které pak zjistíte majitele jezu). Zároveň většina zůstává ve správě jednotlivých státních podniků povodí, kde si zase nedokáži představit, že by každý vodák poslal svůj dopis a žádal o povolení ke splutí. Jen na dolní Sázavě je desítka jezů.
Z reálné situace samozřejmě víme, že trasa vytyčená na měsíce dopředu nemusí být tou pravou. Z důvodu nízké hladiny nebo naopak vysokých stavů může na poslední chvíli dojít ke změně trasy. Posílat žádosti správcům jezů a očekávat během jednoho dne odpověď je nemožné a v tom případě nelze jezy splouvat. A to ani ty, kde je vodácká propust. Prostě dle platné legislativy musíte přenést i jez, který je určen pro splouvání prostřednictvím propustě, když tam není značka povolující splutí. A pokud přesto pojedete, jedná se o přestupek dle § 117 odst. 2 písm. b) zákona č. 254/2001 Sb., kde hrozí vůdci každého plavidla bloková pokuta ve výši do 5 000 Kč nebo pokuta do 200 000 Kč.
Paradoxní situace vzniká pro vedoucí dětských oddílů. Jak mají dětem vysvětlit, že jez se sportovní propustí nesmějí splouvat, když nemají povolení a když tisíce jiných vodáků nevědomky porušují legislativu a propustí proplouvají?
"Snažíme se vykonávat skautskou činnost v souladu s platnou legislativou. Proto jsme v loňském roce požádali některá povodí o souhlas se splouváním jezů. Např. od Povodí Vltavy s.p. jsme dostali souhlas k plavbě přes jezy v úseku Sázavy Týnec - Pikovice již po třech týdnech od napsání žádosti. Kdybychom neplánovali s dostatečným předstihem, tak bychom neměli šanci vodácké akce legálně realizovat," říká Jan Fischer - Hvězdář z Hlavního kapitanátu vodních skautů.
Jedinou možností, jak celou situaci napravit, je změna vyhlášky. Začal jsem v minulém týdnu zjišťovat aktuální stav a díky pomoci pan Havla z portálu naše-voda.cz jsem dostal informaci, že se právě chystá novelizace. Bohužel už je téměř u konce meziresortního řízení a připravuje se její platnost v průběhu jara. Vstoupit do ní se změnami bude těžké, přesto snad ne nemožné. Proto jsem dnes odeslal dopis na MD s cílem upozornit na závažný stav. Zároveň jsem oslovil všechny vodácké svazy (ČSK, SVoČR i vodní skauty v Junáku - českém skautu), kteří tuto problematiku též negativně vnímají, aby zaslaly na MD svoji oficiální žádost na změnu vyhlášky. Dále jsem oslovil i Ministerstvo zemědělství, z jehož vůle byl údajně tento paragraf přijat, aby podpořilo zrušení či upravení textu ze své pozice.
Na tomto problému se ukazuje, že bohužel vodáci jsou roztříštěni v různých organizacích a oblastech zájmu, kde chybí jedna zastřešující „asociace“. Ta, jako to dělají jiné sporty, by bránila naše zájmy a aktivně podnikala kroky vedoucí k podpoře, ne jeho omezování. Nicméně přesto je na tomto případu unikátní, že všechny vodácké svazy postupují ve shodě a dáváme tak úřadům silný signál, že vodáci dokáží být jednotní.
O dalším průběhu budu informovat.
Petr