Vánoce se kvapem blíží a je nejvyšší čas poohlédnout se po vhodném dárku. Vhodný dárek je pak takový, který po Štědrém dnu neskončí ani v popelnici, ani v antikvariátu, ani dole v šupleti. U nás to chodí tak, že kandidát obdarování v rámci předvánočního nezlobení sám Ježíškovi napovídá, jakým dárkem sklidí úspěch. Chodí-li to u vás taky tak, mám pro všechny vnímavé vodácké duše tip na jeden krásný knižní dar.
Reklama
Titulní strana knihy Ruská setkání
Jako vyštudovaný knihovník a člen spolku Vodáckého muzea mám na starosti katalogizaci vodácké literatury získané pro Muzeum. Je to příležitost všechny tyto knihy a časopisy prohlédnout, přečíst a získat přehled o vodácké literatuře, která kdy byla (nejen) u nás vydaná. Mezi knihami s vodáckou tématikou jsou některé, které mezi ostatními vynikají a jednou z nich je i kniha Jiřího Havla „Ruská setkání“, jež se mi nedávno dostala do rukou. Je to kniha, která se čte jedním dechem a proto ji mohu doporučit. Četl jsem i předchozí Havlovu knihu „Grónská setkání“ (recenze na Raftu 31.12.2014), a proto jsem po nové knize hbitě sáhnul dřív, než mne u autora předejdou kamarádi. Nelituji - jedná se o dílko, které ve světě vodácké literatury stavím na stejnou poličku, jako knihy Zdeňka Šmída.
Jiří Havel
Čtete-li vodácké knížky víte, že se dají zařadit do několika žánrů. Jsou to literární zpracování expedic a velkých vodáckých výprav, kdy se jedná o víceméně faktografický popis cesty a dobrodružství, která na ní účastníci zažili. Dalším žánrem jsou životopisy významných vodáků a zbeletrizovaná vyprávění o vlastních zážitcích na vodě. Řada knih pak dokazuje, že vodáci mají rádi humor - a kupodivu především v tomto žánru nacházíme také nejeden pramen vodácké, ale i životní moudrosti.
Proč se o žánrech vodácké literatury rozepisuji? Dokumentaristika – dobrodružství – humor – životní zkušenosti a moudrost. V málokteré knížce najdete toto všechno najednou. V knize Jiřího Havla „Ruská setkání“ tomu tak je. Autor je přes zdravotní hendikep všestranný sportovec a cestovatel, který je "zatížen" na nejsevernější krajiny od Grónska až po Čukotku. Za svého aktivního života uskutečnil do těchto oblastí mnoho cest na turistickém i mořském kajaku, na kole, s horolezeckým vybavením i pěšky, což popsal ve svých předchozích knihách Islandská setkání a Grónská setkání. Jak název naznačuje, jeho poslední kniha je věnována Rusku. Popisuje cesty uskutečněné od devadesátých let až do současnosti: Seakajakovou plavbu po Barentsově moři, pokus o přeplutí Beringovy úžiny z Čukotky na Aljašku, plavbu na Solovecké ostrovy, cyklistické toulky po Karélii a na severním Uralu a plavbu motorovou pramicí po Pečoře.
Autorův vypravěčský styl je čtivý a poutavý, odlehčený nadhledem (např. při popisování obtíží), sebeironií a humorem, který vyplývajícím z řazení souvislostí a vtipných přirovnání. Nevyžívá se v barvitém rozvádění dobrodružství a příhod, ale předkládá je k prožití čtenářově fantazii. Co se týče ruského prostředí, autor sám nezavádí žádná hodnocení ani emoce: jejich projev ponechává ostatním typově odlišeným osobám provázejícím jej na jeho cestách, a hlavně otevřeností pro setkání a vztahy s místními lidmi, které na svých cestách potkává. Čtenář si tak může sám vybrat pohled na Rusko a ruské prostředí, který mu bude blízký.
Jiří Havel
S Jirkou Havlem (nar.1938) jsem v Rusku nikdy nebyl. Znám jej však (je to předseda našeho vodáckého oddílu) a mám tu čest být jedním z jeho mnoha kamarádů. Kniha „Ruská setkání“ jako by byla jeho vodáckým i životním testamentem:
„Myslím, že s většími cestami je ale stejně konec. … Je potřeba nechat chvilku času vzpomínkám, protože všechna ta nezapomenutelná setkání a ty dramatické dny poznání by neměly úpět nad tím, že už jednou provždy skončily, ale radovat se z toho, že vůbec kdy byly.“
Jiří Havel má charisma ukázat ve své osobě i v knížkách, které napsal, jak obohacující může být život otevřený setkáním s lidmi, jinými kulturami i drsnou přírodou. Když jsem přemýšlel o tom, jak zhodnotit jeho poslední knížku, mne napadlo, že je to vlastně svědectví o třech rozměrech člověka. Často se spokojujeme s plochým pojetím cestovatelských a vodáckých zážitků omezeným jen na dva rozměry: intenzitu (exotičnost, obtížnost) a konzumní hodnotu (zážitkovost, informovanost, zábavu). Osobnost a knihy Jiřího Havla vsak otevírají i třetí rozměr outdoorového života: Životní vyrovnanost, férovost k sobě i ostatním a statečnost.
Člověk zakotvený třemi rozměry dokáže stát pevně, i když se opírá o berle. A o tom tato kniha – kromě líčení často neopakovatelných dobrodružství – je.
Vladimír Hejtmánek
Havel, Jiří: Ruská setkání
vydalo nakladatelství Carpe Diem v Brumovicích r. 2016, první vydání
226 stran, barevné fotografie
ISBN 978-80-7487-208-2
Já koupil knížku od autora za 250 Kč
K dostání v knihkupectví anebo přímo od autora, e-mail jiri.havel(zavinac)email.cz, tel. 724 258 283.