Tato soutěž pořádaná letos již po 14. Sekcí vodní turistiky Českého svazu kanoistů pro nejširší vodáckou veřejnost z celé republiky měla mít letos 8 dílů, už dnes ale víme, že hned první závod na Otavě musel bohužel pořadatel z důvodu nízkého stavu vody zrušit.
![Zavody CSK VT Zavody CSK VT](gif/tisk/csk_5.jpg)
Zavody CSK VT
Závody Českého poháru vodáků vycházejí z vodáckých turistických jízd zdatnosti, které měly dlouholetou tradici a jsou pořádané na řekách Otava, Sázava, Svratka, Blanice, Úhlava, Teplá, Střela a Hamerský potok. Vždyť například první vétéjézetka na Sázavě se jela již v r. 1956. Trať je na tekoucí řece nižší až střední obtížnosti a bývá dlouhá okolo 10 kilometrů a hodnotí se rychlost jízdy a průjezd bodovanými místy. Tato místa jsou povodné a protivodné branky (stejné jako ve vodním slalomu), povinné přistání, povodná branka s nízkým příčným ráhnem, tzv. shýbačka a xylofon, což je několik svislých černobílých tyčí vymezující zakázaný průjezd. Za neprojetí, dotek branky nebo jiné nesplnění úkolu se závodníkovi přičítají trestné minuty a výsledný čas je pak součtem těchto minut a času jízdy. Trať pomocí branek simuluje překážky na řece a její absolvování tak napomáhá ke zvyšování výkonnosti účastníků a tím i zvyšování bezpečnosti při vodní turistice. Účastní se jich stovky či spíše tisíce závodníků.
Na závěr sezóny se vyhodnocují nejúspěšnější oddíly i jednotlivci ve všech kategoriích a je to záležitost v posledních letech velice prestižní a díky úsilí celého výboru sekce a vstřícnosti sponzorů ty nejlepší čekají hodnotné věcné ceny. Pro 3 nejlepší oddíly jak dospělých tak mládeže je letos připraveno i finanční ohodnocení (5.000,- ; 3.000,- ; 2.000,- Kč). Jednotlivých závodů se mohou účastnit všichni vodáci, tedy i ti, kteří nejsou členy Českého svazu kanoistů, do celkového vyhodnocení jsou však zahrnuti pouze naši členové.
![Zavody CSK VT Zavody CSK VT](/gif/tisk/csk_6.jpg)
Zavody CSK VT
A co je v Pyranha cupu – Českém poháru vodáků (PC-ČPV) letos nové? Předně název celého seriálu na základě smlouvy s hlavním partnerem PC-ČPV, což je Vodák sport Brno, dále jsme zavedli novou kategorii pod názvem Gumotex, ve které mohou startovat nafukovací kanoe C2 bez ohledu na výrobce s posádkami bez rozdílu věku a pohlaví. Tato kategorie bude určitě atraktivní pro vyznavače těchto plavidel, neboť ve srovnání s klasickými kanoemi byli vlastnostmi svých plavidel hendikepováni. Navíc pro první 3 posádky kategorie Gumotex jsou připraveny jako ceny nafukovací čluny Pálava.
Podrobná pravidla závodů PC- ČPV, jakož i vodácký kalendář akcí letošního roku najdete na www.kanoe.cz.
Sekce vodní turistiky děkuje generálnímu partnerovi, firmě VODÁK sport, s.r.o., Brno a hlavním partnerům, firmám GUMOTEX, a.s., LAMINEX, spol. s r.o., HIKO sport, s.r.o., HG sport, s.r.o., BOATPARK, s.r.o.
Jirka Hodic, předseda sekce vodní turistiky Českého svazu kanoistů