Na sklonku loňského roku dostalo vodákovo srdce příležitost potěšit se dvěma knížkami o vodáckých podnicích, o výpravě na řeku Band-e-Amír do severního Afghánistánu a o expedici na indickou řeku Bhágírathí a její přítoky.
Reklama
Útlejší knížka menšího formátu, doslova do kapsy, je „Na posvátné řece“ od Filipa Jančara z nakladatelství LiberaBooks a s fotografiemi Dany Kvíky Kolářové.
Stručně ale výstižně popisuje expedici od nápadu přes jeho pracnou přípravu až po vlastní uskutečnění prvosjezdu řeky Bhágírathí v r. 2003. Tato divoká řeka je jedna ze zdrojnic posvátné řeky Ganga a expedici se podařilo splout tuto extrémní vodu od jejího pramene Kraví tlama pod ledovcem Gaumukh až po novou přehradu Tehri. Kromě této řeky spluli ještě několik neméně divokých přítoků. V některých pasážích mi pečlivě spisovná čeština přišla zbytečně strojená a na úkor spádu popisovaného děje, ale rozumím tomu tak, že kniha je určena i pro normální lidi. Možná škoda, že skvělé fotografie nedostaly víc prostoru ve větším formátu, ale to by bylo zřejmě za jiný peníze. Vzhledem k tomu že součástí knížky je i DVD, na kterém je pěkně sestříhaný dokumentární film o celé expedici „Tanec se Šivou“, a fotogalerie, je cena 259,- peněz víc než příznivá. Knihu vřele doporučuju. Třiatřiceti minutový film je doprovázen sugestivní indickou hudbou a komentář se omezuje jen na několik postřehů či dojmů, což ale není vůbec na závadu. Nejprve si přečtěte knížku a až potom si pusťte film. Na závěr knížky se vám představí všichni účastníci, najdete zde stručnou kilometráž splutých úseků a manuál, jak uskutečnit expedici.
Kniha Jaromíra Štětiny „S Matyldou v Afghánistánu“ vydaná nakladatelstvím Lidové noviny, která je k dostání za doporučenou cenu 389,- Kč, je oproti předchozí o poznání větší. Díky tomu krásné fotografie Petra Kolínského doplněné dvěma snímky Marka Štyse mají dostatečný prostor. Autor poutavě popisuje nejen samotnou výpravu v r. 2006 na panenskou řeku Band-e-Amír protékající Centrální Hindúkuš a doslova spojující dvě oblasti historických civilizací, ale čtenářovi přibližuje Afghánistán jako zemi, kde přes 25 let téměř nepřetržitého válčení žijí také lidé. Pokud byste v knize hledali pouze popis dobrodružství při prvosjezdu řeky, budete zklamáni nebo spíše překvapeni. Jistě, nebyla to lehká řeka a výpravu stála nemálo sil, vždyť za 11 dní výprava splula 370 km a klesala přes 2000 m v neznámém terénu, ale větší část knihy se zabývá historií i současností této země i národů v ní žijících. Dozvíme se především o národu Hazárů, který obývá území u protékající řeky Band-e-Amír. Faktografii doplňují staré pověsti, smyšlené ale i opravdové příběhy skutečných lidí. Drsné příběhy vyprávěné člověkem, který je a spoustu dalších viděl na vlastní oči. Nechybí ani zamyšlení nad souvisejícími událostmi v celém světě, o zneužití víry a ideologie. To vše je doplněno úryvky z deníku dalšího z účastníků výpravy Petra Ferra Kolínského a detailními mapkami okolí řeky a její kilometráží. Není úplně jednoduché takovou knihu číst a asi ani nejde přečíst ji v jednom kuse. Budete se nad událostmi pojmenovanými pravými jmény zamýšlet a vracet se k ní...
Knihu Jaromír Štětina věnoval památce Jiřího Koudely a Václava Jindráka a určitým způsobem s ní navazuje na knížku „S Matyldou po Indu“, ale v poznání prostředí jde daleko hlouběji. Vždyť, jak sám říká, tento prvosjezd byl vlastně pokus o setkání civilizací v malém.
Jirka Hodic