Alkohol patří k téměř povinné výbavě mnohých vodáků. Vždyť kdo si na vodě nedá pivo nebo něco tvrdšího. Na turisticky vyhledávaných řekách jsou časté kiosky přímo u vody, na Vltavě dokonce plovoucí bary uprostřed řeky. Jenže následky jízdy pod vlivem alkoholu bývají velmi vážné. Podcenění situace, přílišné sebevědomí nebo ztráta respektu z řeky, to jsou nejčastější příčiny nehod na řekách a ve velké míře právě díky nadměrné konzumaci alkoholu. Proto se rozhodly všechny vodácké svazy Český svaz kanoistů (ČSK), Svaz vodáků ČR (SvoČR), Junák – český skaut a Vodácká škola záchrany společně se Státní plavební správou upozornit na problematiku pití na vodě. Vytvořily společnou kampaň, která má informovat vodáky o rizicích jízdy pod vlivem alkoholu. Upozorňují na to, že z hlediska platné legislativy je zakázána jízda posádky pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných či psychotropních látek, kdy v případě porušení může být vůdce plavidla pokutován až do výše 100 000 Kč.
Kromě pokut ale hrozí vodákům rychlejší podchlazení v případě zhoršených klimatických podmínek nebo úrazy během plavby. Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, která se zaměřuje na příčiny vzniku vodáckých nehod, k tomu dodává: „Alkohol je často přítomen u tragických nehod na našich řekách, hlavně u tonutí pod nebezpečnými jezy. Lidé díky malých vodáckým zkušenostem a alkoholu neodhadnou sílu zpětného proudu pod jezem a z přemíry sebevědomí a ztráty zábran se pouští do splutí nebezpečných míst. I v případě plavání řekou při nenadálém převržení lodě je alkohol velkou komplikací, kdy má jednak vodák zhoršenou koordinaci pohybů, ale také rychleji dochází k jeho podchlazení.“
Vodácké organizace chtějí svojí kampaní oslovit hlavně „prázdninové vodáky“, kteří nejsou nikde organizováni a na řeku se vydávají jen zřídka. Ti se obvykle na řece chtějí „uvolnit“ a to převážně za pomoci alkoholu. Jenže jejich chování se pak odráží na všechny vodáky, protože veřejnost nebude rozlišovat, kdo je členem nebo nečlenem nějaké organizace. I když je počet silně opilých lidí velmi malý, důsledky jejich chování dopadají na většinu slušných vodáků.
ČSK – sekce vodní turistiky se setkal s tím, že byla v poslední době zrušena vodácká akce na Chrudimce. Majitel jednoho z jezů na trase si stěžoval na neukázněnost vodáků a jejich podnapilost z minulých ročníků. „Je to škoda, když se pro vodácké oddíly zruší akce kvůli nevhodně chovajícím se neorganizovaným vodákům. Kde pak mají trénovat mládežnické a dětské oddíly, které vedeme k respektu k řekám a přírodě,“ říká Pavel Šálek z ČSK.
Do podpory této akce se zapojil i celý Junák – český skaut, jehož někteří členové jsou v oddílech vodních skautů. „Naši skautští vedoucí s dětmi často splouvají české řeky. Bohužel chování některých vodáků na řekách a v kempech je natolik nevhodné, že se snažíme velké koncentraci taky-vodáků vyhýbat, což pak nás pak omezuje při plánování táborů,“ říká David Svoboda, hlavní kapitán vodních skautů v Junáku.
I další svaz SVoČR se setkal s problémem alkoholu, kdy dostal dopis od švýcarských vodáků. „Napsali nám, že ve Švýcarsku se již nesmí raftovat a to ani nekomerčně bez licencovaného průvodce v důsledku utonutí 3 českých vodáků na švýcarské řece Landquart. U nich byl předběžně zjištěn alkohol v krvi,“ říká Libor Peška z raftové sekce SVoČR.
Vodácké organizace tak chtějí apelovat na ostatní neregistrované vodáky, aby svým chováním nezpůsobovali potíže ostatním. Zároveň vytvořily webové stránky www.voda-nebo-alkohol.cz, kde informují o tom, proč je alkohol na vodě nebezpečný.
VŽS, ČSK, SVoČR, Junák – český skaut
U mnohých vodáků bude tato snaha vyvolávat „značné rozladění“. Jedu na vodu, tak proč bych si nemohl dát jedno či dvě piva. Proč ne, ale až v kempu, kde budu přespávat. Je důležité si uvědomit, že stejně jako na kole, tak ani na vodě nesmím dle vyhlášky být pod vlivem návykových látek. I na sjezdovce jsou již pryč doby, kdy jezdili lyžaři opilí. Teď už si to nikdo nedovolí, ale na vodě je každému jedno, že se „vodák“ ani neudrží v lodi. Vzhledem k nehodám u nás a v zahraničí přijde brzo chvíle, kdy se začne platná legislativa důsledně vymáhat. Buďme proto napřed a ukažme, že si mezi vodáky dokážeme zajistit pořádek.
Petr