Re: Jsou vodáci slabí?, Jirka, mr.kos~volny.cz, 10/12/2012 12:09 PMAhoj všem,
s NPŠ již jednám přes 12 let a materiály týkající se problematiky a podmínek splouvání Teplé Vltavy jsou značně obsáhlé, je zde řada rozdílných stanovisek - proto se pokusím ve stručnosti sdělit několik základních informací a postřehů.
Ani v předchozí diskusi není mezi diskutujícími zcela jednotný názor. Jen na úvod-převážná část trasy mezi Soumarským mostem a Pěknou prochází I. zónou NPŠ-Vltavským luhem, který je vyjímečný a představuje jednu z nejzachovalejších říčních niv v ČR. Je zde množství vzácných živočišných i rostlinných druhů druhů….. Samotná řeka Vltava od Lenory po Lipno je jednou z nejkrásnějších čistých řek v České republice. Je nezpochybnitelné, že se v tomto prostředí nacházejí organismy, které jsou na ni bezprostředně navázané jako např. perlorodky, vranka, mihule, vydra….
Už to zde zaznělo a věřím ve shodu, že počet splouvajících lodí už bylo nutné regulovat. Problém je v tom NAKOLIK , o což je neustálý spor, který svými mnohdy až extrémními postoji komplikují různá ekologická hnutí. Dříve hrozilo reálné riziko, že velkým počtem mnohdy až neurvalých návštěvníků dojde k značné devastaci tohoto území. Věřte, že vím o čem píši. Byl jsem opakovaně s pracovníky NPŠ po sezoně v terénu a viděl něco, co většinu z nás ani nenapadne udělat-ohniště na rašeliništích, spousty odhozených odpadků atd. Podle většinového názoru se na tomto stavu nejvýznamněji podílela činnost půjčoven lodí, které umožnily masové splouvání spoustě lidí (záměrně nepoužívám slovo vodáků), kteří bez valného vztahu k vodě i vyjímečnému prostředí projížděli sledovaným úsekem. Navíc se zájem soustředil zejména na měsíce červenec a srpen, což zátěž území jenom zhoršovalo. Jen pro zajímavost několik čísel. V roce 1999 projelo tímto úsekem 8520 lodí, v roce 2001 to bylo 11590 lodí, v roce 2003 to bylo 11284 lodí, v roce 2005 to bylo 12545 lodí, v roce 2006 to bylo 12285 lodí…. V následujících letech (po zavedení některých omezení) dochází k postupnému snižování počtu splouvajících lodí 2007/8720, 2008/6183, 2009/4408, 2010/4884, 2011/3406 lodí. Spory a stížnosti směřovaly i mimo rámec ČR a daly vzniknout spoustě studií a návrhů. V roce 2011 se Pracovní skupina (v zájmu zachování možnosti splouvání), „propracovala“ k 5 variantám řešení podle významnosti vlivů a některé z nich byly ještě s dalšími možnostmi (a,b,c). Ještě začátkem tohoto roku (před vydáním nového Návštěvního řádu) se jednalo alespoň o udržení stavu podmínek splouvání z roku 2011. Poukazovalo se zejména na fakt, že uložená a přijatá opatření víc než dostatečně plní svůj účel a zda by nebyla možnost podmínky spíš uvolnit….(např. snaha o vyjímku pro organizované vodáky). Z tohoto jednání vyšel návrh pro Radu NPŠ zachovat minimálně podmínky roku 2011 a najít zde možnost uskutečnění letních táborů pro mládež výjimkou plavby jejich vícemístných plavidel(laminátových pramic). Vyjímku pro dětské tábory, jejichž výchovný i vzdělávací význam je nesporný, považuji za velmi důležitou. Ze strany NPŠ a Pracovní skupinou (v Pracovní skupině mj. „sedí“ 3 aktivní vodáci, kteří to svými názory a postoji NPŠ rozhodně neulehčují ! ) panovala celkem shoda a zdálo se, že dochází k určitému obratu k lepšímu. Zvrat přinesla stížnost ekolog.hnutí o několik týdnů později, kterou zaslali orgánům EU. Poukazovala na výsledky a návrhy některých studií a dovolávala se jejich plnění. NPŠ pod tlakem sankcí ustoupil a znovu se projednávalo. Stálo se před tím, že podle útlumového návrhu by se zmiňovaný úsek prakticky přestal sjíždět. Z dalšího jednání proto vzešly alespoň zmírňovací návrhy a tím nastal stav, který známe z průběhu letošního roku. Usilovali jsme doslova o každou loď-proto ta změna v průběhu sezóny s počtem lodí ve skupině, protože zpočátku prošlo, že loď průvodce nebude do počtu splouvajících lodí započítána.
Slíbil jsem stručnost a proto se vrátím k aktuální situaci. V této chvíli je připraven Správou NPŠ Záměr „Splouvání Teplé Vltavy v úseku Soumarský most-most u Pěkné od roku 2013“ s žádostí o vydání stanoviska. Cílem předloženého Záměru je uvažovaná varianta výjimky pro dětské tábory, splouvání při stavu 50-61 cm 7 registrovaných plavidel za hodinu-tj.max.63 plavidel za den(dnes 28), při stavu nad 61 cm nejvýše 20 registrovaných plavidel za hodinu-tj.max.180 plavidel denně. V období splouvání by byl každý den v 9 hod.termín vyhrazen pro splouvání s vodáckým průvodcem. To je Záměr o kterém se bude v nejbližších dnech jednat.
Postupujme v duchu „kde je vůle, tam je i cesta“. Někdy je to sice zdlouhavé, ale věřím, že tento přístup, který přispěl i k dohodě o možnosti splouvání Vydry (přes mnoho jednání a všechny obavy a pochybnosti NPŠ, které se ukázaly zbytečné), pomůže najít co nejméně svazující řešení pro Teplou Vltavu a nové možnosti stran dalších zcela vyjímečných toků jako např. Řásnice, Křemelné aj.
„Svoboda není libovůle bez zodpovědnosti“ ……… a o tom je druhé třeba přesvědčit.
Ahoj Jirka.